Sosyal Medya

Dünya

Hz. İsa'nın yargılandığı yerde Osmanlı kışlası

İsrailli bir arkeolog, Hz. İsa'nın Kudüs'te Roma valisi tarafından yargılandığı iddia edilen yere Osmanlı Kışlası yapıldığını tespit etti.Ait Reem isimli İsrailli arkeologun 1999'da Kudüs'te ortaya çıkardığı arkeolojik alan yeniden gündemde. Uzun süre verilen aranın ardından bölgedeki kazılara geçen yıl tekrar başlandı. Osmanlı döneminde kışla olarak kullanılan yapıdaki son çalışmalar, arkeologları 2 bin 700 yıl öncesine götürdü.

Ajanslarda yer alan bigide; Arkeolog Reem'e göre bu bölge, Hz. İsa'nın Roma askerleri tarafından yakalandıktan sonra getirildiği yer. Reem, Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önce burada yargılandığını savunuyor. Reem'e göre Hz. İsa'nın çarmıha gerilmeden önce, sırtında çarmıhı taşıyarak geçtiği "Via Dolorosa" isimli yol da kışlanın önünden geçiyor. İsrailli arkeolog tablolara konu olan "İşte İnsan" (Ecce Home) sözünün de aynı yerde söylendiğini savunuyor.

İSLAM İNANCINA GÖRE HAVARİSİ ÇARMIHTAYDI
İslam inancına göre Hz. İsa değil, onu ihbar eden havarisi mucizevi bir şekilde Hz. İsa görüntüsüne büründürüldü ve çarmıha gerildi. Ancak, Hıristiyanlık'ta Hz. İsa'nın Roma İmparatorluğu'nun Yehuda eyaletinin valisi Pontius Pilatus'un emriyle Kudüs'te çarmıha gerildiği inancı hâkim.

O YER, OSMANLI KIŞLASI OLDU
Osmanlı kışlası olan yer, İngilizler Filistin'i işgal ettikten sonra da kullanıldı. Reem, 1997'de kışlanın duvarlarının birinin ünlü Yahudi Kralı Hirod'un sarayına ait olduğunu işaret eden bazı izler keşfetmiş ve araştırmalarını yoğunlaştırmıştı.

İŞTE İNSAN!
Roma Valisi, dövülmüş ve dikenlerle taçlandırılmış Hz. İsa'yı öfkeli kalabalığa Latince "Ecce Home" (İşte İnsan) diye sunar. 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.