Sosyal Medya

Güncel

Dilipak: Her insan bir bardak su dökseydi...

21 Mart 2015 Cumartesi günü, Isparta Öğretmenevi’nde gazetemiz köşe yazarı Abdurrahman Dilipak'ın da katıldığı 'Şehadet Gecesi Programı' yapıldı.21 Mart 2015 Cumartesi günü, Isparta Öğretmenevi’nde Şehadet Gecesi Programı yapıldı.

'CİHAT YENİDEN İLMİHAL KİTAPLARINA YERİNİ ALMALI'

Isparta İHH’nın düzenlediği programa, yoğun katılımın olduğu gözlemlendi. Kur’an tilavetiyle başlayan program, Isparta İHH sekreteri Yasin Akkaya’nın gecenin anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Ardından Akkaya, sözü Isparta İHH Başkanı İdris Sezgin’e bıraktı. Sezgin, öncelikle kısaca İHH’nın faaliyetlerini anlattı. Sezgin,“Cihad yeniden ilmihal kitaplarında yer almalı. Cihad ve şehadet birbirini tamamlayan iki unsurdur" ifadelerini kullandı.

Sinevizyon gösterisinin ardından Betül Toker Filistin’li çocukların yaşadıklarını anlatan bir şiir okudu. Ardından gazetemiz köşe yazarı Abdurrahman Dilipakkonuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi.

'HER İNSAN BİR BARDAK SU DÖKSEYDİ...'

“Hiçbir müslüman dünyada olup bitenleri duymazlıktan, görmezlikten gelemez”diyerek konuşmasına başlayan Dilipak, “Sadece müslümanlardan değil, yeryüzündeki her şeyden hesaba çekileceğiz. Bizler yeryüzüne ve yaşadığımız zamana şahit olacağız” diye konuştu. Mazlumlar için dua etmenin yetmeyeceğini, Allah yolunda mallarımızla ve canlarımızla mücadele etme sorumluluğunda olduğumuza dikkat çeken Dilipak, “Her insan bir bardak su dökseydi, İsrail’i sel alırdı. Bizler gözyaşlarımızla ve kanlarımızla bardaklarımızı doldurabilirdik” dedi. Öncelikle iyi bir müslüman olmaya gayret etmemiz gerektiğini söyleyerek sözlerine devam eden Dilipak, şehadetin sadece silahların gölgesinde olduğu düşüncesini eleştirdi.

'ŞEHİT OLMAYA TALİP OLUN'

Dilipak “Şehitlik savaşanlara has bir şey değildir. Şehadete açılan kapı herkes için her yerde vardır. Siz şehit olmaya talip olun. Azrail sizi o kapıda bekleyecektir” ifadelerini kullandı.

Savaşlarla sınırlı kalmayan adaletsizlikleri, haksızlıkları anlatarak konuşmasına devam eden Dilipak, “Haksızlık kimden gelirse, kime karşı olursa olsun adaleti ayakta tutmak görevimiz. Bizi öldürmeye gelenler bizde dirilsin!” dedi.

Bütün İslam Ülkeleri’nin gayri safi milli hasılasının, Almanya kadar etmediğine dikkat çeken Dilipak, “Yusuf’u kuyudan çıkarıp, Mısır’a sultan eden Allah zalimi sizin ellerinizle cezalandırmak, mazluma sizin ellerinizle yardım etmek istiyor”şeklinde konuştu. Batılıların zenginliğinin arkasında Kızılderililer’in kanı olduğunun altını çizen Dilipak, “Dünya’nın üçte birini soydular, üçte birini öldürdüler” diyerek Batı’ya öykünen bakış açısını eleştirdi.

Dilipak sözlerine şöyle devam etti: “Biz Müslümanız. Merhametimiz gazabımızdan, sevgimiz nefretimizden büyük olmalı. Şehitlik bir ön arınmayı gerektirir. Şehitlerin bedeni yıkanmaz. Abdestleri kanla alınır. Şehadet ölümle sonlanmaz, şehadetin ölümsüzlüğe açılan bir kapı olduğunu bilmeliyiz. Yeniden iman etmeliyiz. İlk önce akaid bilmeliyiz. Akaid bilmiyorsanız, amellerinizin hiçbir karşılığı yoktur. Kur’an’ın manasını, tefsirini okuyacağız. Siyer okuyacağız. Hadis okuyacağız. Fıkıh okuyacağız. Bunları okurken doğru ile yanlışı ayırt edebilmek için hadis usulü, tefsir usulü, fıkıh usulü okuyacağız. Peygamberler Tarihi, İslam Tarihi okuyacağız. Zamanımızı ve sağlığımızı israf ediyoruz. Yediğimiz her fazla lokma, yetimin sofrasından çalınan bir ekmektir.”

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.