Sosyal Medya

Dünya

Zemalik taraftarları yargılanacak

Mısır'da Başsavcı, Şubat ayında Zemalik ve ENPPI takımları arasındaki futbol maçı öncesinde çıkan olaylarla ilgili gözaltında bulunan 16 kişinin mahkemeye sevk edildiğini bildirdi.Mısır Başsavcısı Hişam Berekat, yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi: ‘Şubat ayında 22 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan şiddet olaylarında, kasten adam öldürmek, kamu ve özel mülkiyete zarar vermek, yönetime karşı mukavemet göstermek ve patlayıcı madde bulundurmak suçlamasıyla Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensubu 12 kişi ile Zemalik kulübünün 4 taraftarı mahkemeye sevk edildi.’

İhvan’ın Zemalik’in taraftar grubu "White Knights"le (Beyaz Şövalyeler) olan ilişkisini kullanarak, müsabaka sırasında şiddet olayları çıkarması için gruba mali destek sağladığını ileri süren Başsavcı, ‘İhvan’a mensup bazı zanlılar sorguda, ekonomi kongresini (Geleceğin Mısır'ı) başarısızlığa uğratmak ve istikrarı bozmak amacıyla söz konusu olayda suç işlenmesi için finansman sağlanmasının yanı sıra olaylara katıldıklarını itiraf ettiler’ dedi.

Zemalik ile ENPPI futbol takımları arasında 8 Şubat'ta Kahire'deki Hava Savunma Stadı'nda oynanan karşılaşma öncesi polisle taraftarlar arasında çıkan çatışmada 22 kişi ölmüştü.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "30 Haziran Hava Kuvvetleri Stadyumu'ndaki maçı izlemek için çok sayıda Zamalek taraftarı geldi ve kapıları zor kullanarak aşmak istediler. Güvenlik güçleri tesislere yapılan bu saldırının önlenmesi için müdahalede bulundu" ifadeleri kullanılmıştı.

Acil olarak toplanan Mısır hükümeti bir sonraki duyuruya kadar liglerin ertelendiğini duyurmuştu.

Muhalefet rejimi suçluyor

Müslüman Kardeşler Hareketi Sözcüsü Muhammed Muntasır, olaylara ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ‘Rejim öldürmekten başka bir şey bilmiyor. Halk İçişleri Bakanlığı'nın ‘baltacı’lığına karşı ayaklandı. Katilleri dize getirinceye kadar devam edecek’ demişti.

Kurucuları hapiste olan 6 Nisan Hareketi Siyasi Büro üyesi Muhammed Mustafa, Al Jazeera’ye Hava Savunma Stadı çevresinde yaşanan kanlı olayların, Cumartesi günü ortaya çıkan ses kayıtlarının üzerini örtme girişimi olduğunu iddia etmişti. Mustafa, ses kayıtlarının ortaya çıkmasının ardından hareket olarak, rejimin bazı olaylar çıkaracağını tahmin ettiklerini de dile getirmişti.

Mısır'ın Port Said kentinde 2012 yılında El Ehli ile El Mısri arasında oynanan futbol maçında çıkan olaylarda 74 kişi ölmüş, yüzlerce kişi yaralanmış ve ardından Aralık 2013'e kadar liglere ara verilmişti.

Mısır'da bu sezon ligde seyirci sayılarında kısıtlama uygulanıyor.

Kaynak: Al Jazeera, AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.