Sosyal Medya

Coğrafyamız

Irak ile Mısır arasında Ezher gerginliği

Irak Dışişleri Bakanlığı, Ezher Şeyhi’nin hükümet güçlerine destek veren Şii milisleri eleştiren açıklamaları üzerine Mısır’ın Bağdat Büyükelçisi’ni çağırarak nota verdi.Irak Dışişleri Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan Mısır Büyükelçisi Ahmed Derviş'e, Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib'in açıklamalarının protesto edildiğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında, ‘Bu tür çıkışlar, iki kardeş ülke arasında son derece iyi olan dostluk ilişkilerine zarar veriyor.' denildi.

Ezher Şeyhi Ahmet Tayyib, geçen hafta yayımladığı açıklamada, Irak'ta IŞİD ile mücadele sırasında Sünnilere karşı katliam yapıldığını savunarak, ‘Bunu yapanlar, radikal Şii milislerdir. Bu milisler, Sünni bölgelerinde barbarca katliamlar gerçekleştiriyor’ demişti. Tayyib, Sünnilere karşı işlendiği iddia edilen katliamların bir an evvel durdurulması çağrısı yapmıştı.

Ezher Şeyhi, Irak ordusunun kontrolü altına aldığı Sünni ağırlıklı bölgelerde, özellikle de Tıkrit’te barbarca suçlar işlendiğini dile getirmişti.

Şii milislerden oluşan Halk Birlikleri, IŞİD’in haziran ayında Musul başta olmak üzere bir çok kenti ele geçirmesinin ardından Şii din adamı Ayetullah Ali Sistani’nin fetvası üzerine oluşturuldu. Bir çok insan hakları kuruluşu Halk Birlikleri’ne yönelik eleştirilerde bulundu. Bu eleştiriler arasında Sünni bölgelerde toplu idamlar, ev ve mescitlerin yakılması da var. Halk Birlikleri yetkilileri ise eleştirileri kabul etmiyor.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, son aylarda Irak güvenlik güçleri destekli Şii milislerin Sünni bölgelerdeki sivillere yönelik ihlallerindeki artışa dikkat çekti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, Şii milisler sivillere yönelik kaçırma eylemlerinde bulunuyor, sivilleri evlerini terk etmeye zorluyor. Bazı durumlarda ise siviller öldürülüyor.

Önce IŞİD, sonra milisler

İnsan Hakları İzleme Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Joe Stork, "Iraklı siviller önce IŞİD, daha sonra ise hükümet yanlısı milisler tarafından saldırıya uğradılar. Hükümetin kendilerini terörist olarak görmesiyle başlayan keyfi tutuklamalar ve öldürmelerle birlikte bölge sakinlerinin korunmaları için gidecek yerleri yok" dedi.

 Mikdadiye, Diyala eyaletinin kırsal bölgesinde bulunuyor ve yaklaşık 300 bin nüfusa sahip. Sünni ve Şii Arapların yanı sıra, Kürt ve Türkmenlerin de yaşadığı bölge Haziran'dan Ekim 2014'e kadar IŞİD kontrolünde bulunuyordu.

Bölge sakinlerine göre Ekim ayı ortalarında bölgeye giren hükümet yanlısı milisler bölgeyi terk etmesiyle evlerine dönen siviller evlerine döndüler. Ancak bölge sakinlerine göre, Şii Asaib Ehl el-Hak grubuna bağlı gönüllü milisler daha sonra geri geldiler, insanları kaçırdılar, sokakta rastgele havaya ve evlere ateş açtılar ve bu şekilde üç kişiyi öldürdüler.

Kaynak: Al jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.