Sosyal Medya

Güncel

AP'nin Ermeni raporuna sert açıklama

Dışişleri Sözcüsü Tanju Bilgiç'ten Avrupa Parlamentosu'nun raporuna ilişkin açıklama geldi.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Avrupa Parlamentosu'nun '2013 Yılı Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi Raporu'nda yer alan 1915 olaylarına ilişkin ifadelerle ilgili yazılı açıklama yaptı. Dışişleri Tanju Bilgiç, "2013 Yılı Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi' başlıklı raporda, 1915 olayları konusunda tarihi gerçeklikten ve hukuki dayanaktan yoksun ifadelere yer verilmiştir. Bu ifadeleri her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç," Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu tarafından 12 Mart 2015 tarihinde kabul edilen '2013 Yılı Dünyada İnsan Hakları ve Demokrasi' başlıklı raporda, 1915 olayları konusunda tarihi gerçeklikten ve hukuki dayanaktan yoksun ifadelere yer verilmiştir. Bu ifadeleri her bakımdan fevkalade sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz. Rapor, Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm İmparatorluk halkı için trajik olan bir dönemini, seçici bir adalet duygusu ve tek taraflı bir yaklaşımla yorumlamaktadır. Ülkemizin konuya ilişkin insani, gerçekçi ve yapıcı açılımlarını göz ardı etmekte; mantık ve hukuk dışı talepler öne sürmektedir" dedi.

"BU ADIMLAR TÜRKLER İLE ERMENİLERİN GELECEKLERİNİ BİRLİKTE İNŞA EDEBİLMELERİNİ DE ZORLAŞTIRMAKTADIR"

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç "Bu tarihi meseleyi bilmeyenler veya siyaseten istismar etmek isteyenlerce atılan bu adımlar, Türkiye-AB ilişkilerine zarar verdiği gibi, Türkler ile Ermenilerin geleceklerini birlikte inşa edebilmelerini de zorlaştırmaktadır. Avrupa Parlamentosu bu tek yanlı yaklaşımı, 1987 yılında kabul ettiği 'Ermeni Sorununun Siyasi Çözümü' başlıklı kararda ve müteakip belgelerinde de sergilemiştir. Bu yönde adımların, Türk-Ermeni dostluğuna hizmet etmediği açıkça tecrübe edilmiştir. Avrupalı ortaklarımızdan beklentimiz, sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını diyaloga ve uzlaşmacı olmaya teşvik etmektir. Türkiye, önyargılı ve tarafgir müdahalelere rağmen, Türkler ve Ermenilerin ortak tarihlerini birbirleriyle adil ve açık görüşlülükle diyalog halinde ele almaları için üzerine düşeni yapmaya ve tarihe tek taraflı bakışın, evrensel değerler ve uluslararası hukuk hilafına tescil ettirilmesine yönelik girişimlerin karşısında durmaya devam edecektir" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.