Sosyal Medya

Coğrafyamız

Kazakistan'da erken seçim kararı

26 yıldır Kazakistan'da iktidar olan Nursultan Nazarbayev, görev süresi 2016'da sonra ermeden önce erken seçime girmeye hazırlanıyor. 74 yaşındaki liderin beş yıllığına daha devlet başkanı seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.Kazakistan Meclisi, çarşamba günü devlet başkanı Nursultan Nazarbayev’den erken seçim için tarih belirlemesini istedi. Seçim sonucunda Nazarbayev’in iktidarını beş yıl daha uzatarak 31. yıla taşıması bekleniyor.

Kazakistan Parlamentosu'nun Temsilciler Kamarası’nda, Nazarbayev’in partisi Nur Otan'ın desteğiyle 104’e karşı sıfır oyla kabul edilen erken seçim teklifi, Nazarbayev’in başkanı olduğu anayasal oluşum Kazakistan Halk Meclisi tarafından yapıldı.

Mevcut görev süresi 2016 sonlarında bitecek olan Nursultan Nazarbayev’in, Kazakistan kanunlarına göre en geç iki ay içerisinde erken seçim için tarih belirlemesi gerekiyor.

‘Ulusun lideri’

74 yaşındaki ‘Baba’ lakaplı lider, ülkeyi 1989’dan beri yönetiyor. Sovyetler Birliği döneminde Komünist Parti’nin başına geçen eski çelik işçisi Nazarbayev, resmi olarak ‘Ulusun Lideri’ unvanına sahip. Yani kanunlara göre, istediği sürece devlet başkanlığına aday olabilir.

2011 seçiminde yüzde 96 oy alarak yeniden devlet başkanı seçilen Nazarbayev’in karşısında herhangi bir muhalefet bulunmuyor.

Orta Asya’nın en büyük ekonomisine sahip Kazakistan, Rusya’dan sonra eski Sovyet ülkeleri arasında ikinci büyük petrol rezervine sahip. Geçen yıl petrol fiyatlarındaki ani düşüşten Kazakistan da yakın müttefiki Rusya gibi nasibini aldı.

Bu yıl bütçe kesintilerine gitmesi beklenen Kazakistan hükümeti, azalan petrol gelirlerinin etkisini az zararla atlatmaya çalışıyor.

Nazarbayev’in 26 yıllık iktidarı süresince kazandığı seçimlerin hiçbiri, uluslararası gözlemciler tarafından bağımsız ve adil olarak kabul görmedi.

Kaynak: Reuters

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.