Sosyal Medya

Güncel

Mersin'de Özgecan eylemi

Mersin'de eve dönüş yolunda katledilen 20 yaşındaki Özgecan Aslan için, eğitim gördüğü Çağ Üniversitesi öğrencileri eylem yapıyor.Çağ Üniversitesi kampüsü girişindeki Rektörlük binası önünde saat 8:30'da toplanan öğrenciler arkadaşları Özgecan Aslan için eylem başlattı. Özgecan Aslan'ın öğretmenlerinin konuşmaları, üzerinde temsili kan lekeleri bulunan beyaz kefenli bir öğrencinin konuşmasıyla devam etti. Konuşmanın bir bölümü şöyle:

"Bugün aynı renge bürünenler belki hiç tanımıyorlar birbirlerini. Ama herkes yüzünden değil, hüznünden tanıyor ve anlıyor birbirini. Bugün herkes sessizce isyan ediyor. Günümüz Özgecan Aslan günüdür. Yaşanan bu vahşet karşısında söylenecek tüm sözler anlamsız. Söz susuyor sadece yüreğimiz yanıyor. Bir an önce devletimizin, sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarımızın beraber kadına şiddet konusunu ele alıp, toplumumuzun bilinçlendirilmesi konusunda harekete geçmesi gerekmektedir. Biz gençler olarak üzerimize düşen ne görev varsa yapmaya hazırız. Bugün günlerden birlik olma günüdür."

Kalabalık, "erkek egemen toplumun dayattığı kadına şiddet" ortamının sona ermesi için 5 dakikalık sessiz saygı duruşunda bulundu.

Alkışlarla kampüsün dışına çıkan yaklaşık 10 bin kişilik grup, Adana-Mersin yolunun Mersin yönünü trafiğe kapatıp yürüyüşe başladı.

Destek için gelenler var

Kortejin önünde bir kız ve erkek öğrenci Özgecan Aslan'ın fotoğrafını taşıyor. Eyleme destek için çevre illerdeki üniversitelerden ve taraftar gruplarından gelenler de var.

Grup, "Özgecanımız yandı. Damlaya damlaya kan oldu. Biz kimsenin emaneti değiliz. Kadına yönelik şiddet insanlık ayıbıdır. Bu ayıba ortak olma. Özgecan ölümsüzdür. Bu son olsun" yazılı bir pankartla yürüyor.

Kalabalıktan, "Hepimiz Özgeyiz yanmakla bitmeyiz", "Özgecanımız yanmaya devam ediyor", "Kadın karnına koca bir dünya sığdırdı, siz dünyanıza bir kadın sığdıramadınız", "Katil zihniyet hesap verecek", "Yasta değil isyandayız" sloganları duyuluyor.

Jandarma ve polis eylem öncesi geniş güvenlik tedbirleri aldı.

Grup, kampüse yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüp burada basın açıklaması yapacak.

Tepki için bir gün iş bıraktılar

Tarsus Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar İşletme Kooperatifi (TOK) de, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto için bir günlük iş bırakma kararı aldı. Duraklara "Yastayız" pankartı asıldı.

TOK Başkanı Behzat Nafiz Kızılyaka, "Biz de yastayız. Bir günlük yas ilan ettik ve bugün iş bıraktık. Bu olayı lanetliyoruz" dedi.

Tarsus'ta TOK'a ait duraklara, "Yastayız. Tarsus otobüsçüleri" yazılı siyah pankart asıldı.

 

Duraklardaki bekleme salonları da kapalı.

Evine dönerken öldürüldü

 

Çağ Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi Özgecan Aslan, 11 Şubat Çarşamba günü, Tarsus'tan Mersin'e dönmek üzere dolmuşa binmiş ve bir daha kendisinden haber alınamamıştı. Ailesinin kayıp ihbarında bulunmasının ardından yapılan araştırmalar sonucu Suphi A. adlı dolmuş şoförünün, tecavüz girişiminde bulunduğu genç kızı öldürdüğü, babası ve bir arkadaşının yardımıyla da cesedi Cin Deresi'nin kenarına atıp yaktıkları ortaya çıkmıştı.

Türkiye'nin dört bir yanında tepkilere yol açan cinayetle ilgili yakalanan ve suçlarını itiraf eden zanlılar, 15 Şubat Pazar gecesi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.