Sosyal Medya

Kültür Sanat

Osmanlı Arşivleri'nde 95 milyon belge var

2013 yılının Haziran ayında kapılarını açan Başbakanlık Osmanlı Arşivi, yaklaşık 95 milyon belgeyi muhafaza ediyor ve her ülkeden araştırmacılara açık...İçerisinde dev bir tarih hazinesini barındıran Başbakanlık Osmanlı Arşivi, 2013'ün Haziran ayında açıldı. Yaklaşık 130 bin metrekarelik kapalı alanıyla dünyanın önde gelen arşiv merkezlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor.

Eski sınırları dâhilinde bugün kırktan fazla devletin tarihinde doğrudan veya dolaylı rol oynamış Osmanlı Devleti’nin bu büyük arşivinde yaklaşık 95 milyon belge bulunuyor. Arşiv binası; evrakın sağlıklı şartlarda saklanması, tasnifi, konservasyonu ve ulaşılabilir hale gelmesi için, gerekli tüm alt yapıya sahip olmasından başka; taş kaplaması, geniş saçakları ve pencere nispetleriyle klasik sivil mimariden de izler taşıyor.

İÇİNDE 2 BİN METREKARELİK MÜZE VAR

Arşiv binasında; araştırma salonları, tasnif binaları, konservasyon üniteleri ve kongre salonunun yanı sıra 2 bin metrekarelik bir de müze bulunuyor. Çağdaş müzecilik anlayışıyla dijital ekranlar, filmler, projeksiyonlar, dokunmatik bilgi ekranları ve grafik baskılarla desteklenmiş olan müzede, Türk tarihi bakımından önem arz eden antlaşma metinleri de ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor. Osmanlı İmparatorluğu için dönüm noktası olan Tanzimat Fermanı’nın metni, müzede sergilenenlerden sadece biri.

Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal, Osmanlı Arşivleri'nin, Osmanlı tarihi ile ilgili araştırma yapmak isteyen akademisyen ve araştırmacıların faydalanacağı bir arşiv olduğunu ifade etti.

“BİRİNCİ GAYEMİZ EVRAKI KORUMAK”

Ünal arşivde sergilenen belgelerle ilgili şu şekilde konuştu: “Bu binaya taşınana kadar Osmanlı Arşivi üç farklı mekânda hizmet vermekteydi. İdari binaları farklı bir mekânda, evrakların bulunduğu bölümlerse bütün bu alanlara çok uzak bir mesafe olan 25 kilometre ötede olan Bağcılar’daki deposundaydı.

Şartlarımız bu binaya geçişle birlikte en mükemmel standartlarına ulaşmış durumdadır. Eksiklerimiz de sürekli tamir ediliyor. Evrakı koruma birinci gayemiz. Bu bina bu evrak için vardır. Bu evrak için yapılmıştır. Dolayısıyla asıl önemli olan evrakın korunması ve muhafazasıdır.”

BOZULAN EVRAK TAMİR EDİLİYOR

Bu arada önceki yıllarda nem gibi dış etkenler dolayısıyla bozulmaya uğrayan evraklar da düzeltiliyor. Doç. Dr. Ünal evrakların tamiri projesini ise şu sözlerle anlattı:

“Son iki yıldır hayata geçirilen birçok projenin temelinde bu yeni bina vardır. Osmanlı arşiv sitesine geçişle birlikte projelerimiz hız kazanmıştır. Belirttiğim gibi de bu binaya geçişimiz bunlara imkân sağlamıştır. Bu tesisimizin milletimizin kültür hazinesinin geleceğe aktarılmasında önemli bir rol üstlendiği ve inşallah bundan sonra da üstleneceği asla unutulmamalıdır.”

YABANCI ARAŞTIRMACILAR DA BAŞVURUYOR

Osmanlı arşivi, sadece yerli değil, yabancı araştırmacıların da kapısını çaldığı önemli bir adres. Osmanlı Arşivleri'nde çalışmalarını sürdüren Suriyeli araştırmacı Rübab Atraş kendilerine büyük kolaylıklar sağlandığını söyledi. Atraş şu şekilde konuştu:

“Suriyeliyim. Eluka adlı yayın organı için Osmanlı Arşivi’nin yazmalar kısmında bir araştırma yürütüyorum. Araştırmam I. Suud devleti hakkında. Burada biz araştırmacılara sağlanan çok büyük kolaylıklar var. Bu imkânlardan dolayı çok memnunum. Ayrıca görevliler de çok yardımcı oluyor.”

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.