Sosyal Medya

Güncel

Sultanahmet saldırganı Rus uyruklu

İçişleri Bakanı Âlâ, İstanbul'da bir polisin şehit olduğu saldırıyı gerçekleştiren kadının kimliğini tespit ettiklerini açıkladı. DHA saldırganın Riana Ramazova olduğunu duyurdu.İçişleri Bakanı Efkan Âlâ, "Sultanahmet bombacısının kimliğini tespit ettik ama şu aşamada açıklamak doğru değil" dedi. Doğan Haber Ajansı, bombalı saldırıyı Riana Ramazova adlı kadının gerçekleştirdiği duyurdu. Saldırganın Rus uyruklu olduğu bilgisi var. 

Kimliği cep telefonundan teşhis edildi

Saldırganın cebinde patlamamış iki el bombası ile birlikte bir cep telefonu ele geçirilmişti. Polis ekipleri bu telefonun içinde yer alan sim kart vasıtası ile saldırgan ile kimlerin irtibat kurduğunu bulmaya çalıştı. Ramazova'nın kimliği de cep telefonundaki bilgilerden belirlendi. Saldırganın İstanbul’a havayolu ile gelme ihtimali üzerine de havalimanı güvenlik kameraları da tarandı. 

"Takside Rusça konuştu"

Saldırganı olay yerine getiren taksi şoförü, ifadesinde kadının kendisi ile Rusça konuştuğunu söylemişti. Bu durum üzerine, öldüğünde hamile olan saldırganın Rusya vatandaşı bir Çeçen olabileceği ihtimali araştırılıyordu. “Kara dul” olarak tanımlanan Çeçen kadınlar, Rusya ya da Çeçenistan’da çatışmalarda ölen kocalarının ardından benzer eylemler gerçekleştirmişlerdi. 

6 Ocak’ta İstanbul Sultanahmet’te meydana gelen bombalı saldırıda, polis memuru Kenan Kumaş şehit olmuştu. Saldırıda bir polis yaralanırken, bombayı patlatan saldırgan da ölmüştü. 

“O benim kızım değil”

 

Elif Sultan Kalsen'in ailesi Adli Tıp Kurumu'nda yaptıkları kontrolde cesedin kızlarına ait olmadığını tespit etti.
[Fotoğraf:AA]

 

Saldırı gecesi olayı DHKP-C örgütü üstlendi ve saldırganın ismini Elif Sultan Kalsen olarak duyurdu. Ancak ailesine cesedin gösterilmesinin ardından, saldırganın Kalsen olmadığı ortaya çıktı. Cesetten alınan parmak izleri ve yüz tanıma sistemi kontrolü de Kalsen olmadığını ortaya koydu. Dahası saldırganın emniyet teşkilatında hiçbir suç kaydı yoktu. Söz konusu kişinin de nerede olduğuna dair bir bilgi yok.

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.