Sosyal Medya

Güncel

6 gün sonra 2. saldırı

İstanbul polisi Dolmabahçe’deki saldırıdan 6 gün sonra ikinci kez hedef oldu. Bir kadın terörist Sultanahmet’teki Turizm Şube Müdürlüğü’ne bombalı saldırı düzenledi.İstanbul polisi Dolmabahçe’deki bombalı eylemden 6 gün sonra ikinci kez bir saldırının hedefi oldu. Bir kadın terörist Sultanahmet’teki İstanbul Turizm Şube Müdürlüğü’ne bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda terörist öldürüldü, 1 polis şehit oldu, 1 polis memuru da yaralandı. 
‘CÜZDANIMI KAYBETTİM’ DİYE YAKLAŞTI  
Kentin turistik noktalarından Sultanahmet, önceki akşam kanlı bir saldırıya sahne oldu. Saat 17:00 civarında bir kadın terörist, İngilizce “Cüzdanımı kaybettim” diyerek İstanbul Turizm Şube Müdürlüğü önündeki nöbet kulübesine yaklaştı. 
BOMBA PATLAMADI 
Elindeki 2 adet el bombasını polislere doğru fırlatan terörist bombalardan birisi patlamayınca 3. el bombasına davrandı. Ancak erken davranan bir polis, bombayı atamadan kadın teröristi vurarak etkisiz hale getirdi ve daha büyük bir faciayı önledi. İlk patlamada  polis memurları Kenan Kumaş ve Taner Şenel yaralandı. Durumu ağır olan 33 yaşındaki Kenan Kumaş hastanede şehit oldu. Teröristin kimliği ve hangi örgüte üye olduğu konusunda resmi açıklama yapılmadı. Ancak emniyet kaynakları DHKP/C üzerinde duruyor. 
SALDIRI UYARISI YAPILMIŞ
Saldırıdan bir süre önce polis telsizinden tüm personele saldırı uyarısı yapıldığı öğrenildi. 1 Ocak Perşembe günü de DHKP-C’li Fırat Özçelik Dolmabahçe Sarayı önünde nöbet tutan polislere iki adet el bombası atmış, bombalar infilak etmemişti. Ardından silahına davranan Özçelik, polis tarafından yakalanmıştı.

Fünye ile patlatıldı 

Saldırıda patlamayan bomba, özel kıyafetli bomba imha ekipleri tarafından fünye ile patlatıldı. Polis, bu sırada megafonla çevredeki vatandaşları, kontrollü patlama yapılacağı konusunda uyardı. Patlatma sırasında çevredeki bazı iş yerlerinin camları ile Turizm Şube Müdürlüğü binasının birinci katında hasar meydana geldi. 

2 aylık Yaren yetim kaldı

Saldırıda şehit olan polis memuru 33 yaşındaki Kenan Kumaş’ın cenazesi, Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Şehit polis memuru Kenan Kumaş’ın eşi Gülcan Kumaş kucağında iki aylık kızı Elif Yaren Kumaş ile Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geldi. Burada bir süre kalan Gülcan Kumaş, daha sonra kızı ve diğer yakınlarıyla hastaneden ayrıldı. Saldırıda yaralanan polis memuru Taner Şenel’in sağlık durumunun iyi olduğu, tedavisinin Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde devam ettiği belirtildi.  

Polisimiz kendini feda ederek engelledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sultanahmet’teki hain saldırıyı Bilim ve Teknolojik Yüksek Kurulu Toplantısı’ndayken öğrendi. Toplantıdan ayrılırken basın mensuplarının konuya ilişkin soruları üzerine Davutoğlu, sözlerine hain saldırıda şehit düşen polis memuru Kenan Kumaş’a rahmet, ailesine ve polis teşkilatına taziye dileklerini sunarak başladı. Saldırganın örgüt bağlantıları konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Davutoğlu, saldırının kaç bombayla gerçekleştirildiğine ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi: “Üç bomba ile... Polislerimizin hemen konuya müdahil olmaları neticesinde daha fazla zaiyatın önüne geçilmiş oldu. Kahraman emniyet görevlilerimiz kendilerini feda etme pahasına bu saldırının daha büyük bir zaiyatla neticelenmesini engellemiş oldular. İki bomba da etkisiz hale getirildi. En geniş çaplı araştırmanın yürütülmesi talimatını verdik. Zaten İçişleri Bakanımız ile toplantıdaydık. Dakika dakika gelişmeleri takip ettik. 

Yeni bir sonuç elde edildiğinde bunu kamuoyumuzla paylaşırız.”

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.