Sosyal Medya

Dünya

Ordu silahlı gruplarla çatıştı: 100 ölü

Burundi askerleri ve Demokratik Kongo'dan gelen silahlı grup arasındaki çatışmalarda yaklaşık 100 kişi öldüBurundi'nin kuzeybatısındaki Cibitoke bölgesinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nden gelen silahlı bir grup ve askerler arasında çıkan çatışmalarda 100'e yakın kişinin öldüğü bildirildi. 
Ordu sözcüsü Albay Gaspard Baratuza, geçen hafta başlayan çatışmalarda bugüne kadar 95 saldırgan, 2 asker ve biri çocuk 2 sivilin öldüğünü, yaklaşık 60 silahın ele geçirildiğini, 9 saldırganın tutuklandığını belirtti. 
Baratuza, silahlı grubun kime bağlı olduğunun henüz bilinmediğini, tutuklanan saldırganların da bu konuda bilgi vermediğini söyledi. 
Sözcü, saldırganların ağustosta yapılacak seçimlerden önce gruba başka üyeler bulmak ve ülke genelinde saldırılar düzenlemek amacıyla Burundi'de bulunan Demokratik Kongo sınırı yakınındaki Kibira doğal parkını ele geçirme niyetinde olduğunu öne sürdü. 
Ordu sözcüsü, basında yer alan, tutuklanan saldırganların öldürüldüğü iddialarını da yalanladı.
Baratuza önceki gün, yaklaşık 200 silahlı kişinin Kibira parkına girmeye çalıştığını, bazılarının Demokratik Kongo Cumhuriyeti askerlerininkine benzer üniformalar giydiğini söylemişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.