Sosyal Medya

Dünya

Alman hükümeti Irak'a asker gönderme kararı verdi

Federal Alman hükümeti dün Kuzey Irak'a 100'e kadar asker gönderme kararı aldı. Askerlerin bölgede peşgermeleri eğitmesi öngörülüyor.Federal Alman hükümetinin dün aldığı karara göre Erbil'e en fazla 100 asker gönderilerek, peşmergeler IŞİD'e karşı savaşmak üzere eğitilecek. Federal hükümetin kararından sonra basına konuşan Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD'in 'inanılmaz bir vahşet' sergilediğini öne sürerek zaten asıl görevin 'İslam devleti'ni durdurmak olduğunu söyledi. Sol Parti Federal Parlamento Grup Başkanı Gregor Gysi ise alınan kararın Federal Anayasaya uygun olmadığını, Anayasa Mahkemesine başvurarak kararı iptal ettirebileceklerini bildirdi.

Federal Alman hükümetinin Kuzey Irak'a asker gönderme kararı Alman temel hukukuna göre tartışmalı bir konu. Böyle bir görev için BM'den ya da NATO'dan talimat alınması gerekiyor. Alman Anayasası, Federal Ordu'nun 'karşılıklı ortak güvenlik sistemi' dahilinde BM ya da NATO görevi olmaksızın da yurtdışına asker göndermeye izin veriyor. IŞİD'e karşı aralarında Almanya'nın da bulunduğu yaklaşık 60 ülkeden bir ittifak oluşturulduğu gözönüne alınınca, bu 'karşılıklı ortak güvenlik sistemi' içinde Almanya'nın dışarıya asker gönderebilmesi mümkün.

GYSİ PKK MİLİTANLARININ DA EĞİTİLMESİNİ TALEB ETTİ

Ancak Gysi basına verdiği demeçte, BM ve NATO görevinin sözkonusu olmadığı gibi, ortak bir güvenlik sisteminden de bahsedilemeyeceğini, alınan görev kararının hiçbir temelinin bulunmadığını belirtti. Fakat Gysi, Kuzey Irak'ta Almanya tarafından yasaklanmış olan PKK militanlarının da eğitilmesini taleb etti.

Kuzey Irak'a 100 asker daha gönderilmesi kararı Ocak ayında Federal Parlamentoda oylamaya sunulacak. Almanya şimdiye kadar Erbil'e 70 milyon Avro değerinde silah ve askeri malzeme gönderdi. IŞİD'e karşı yapılan hava saldırılarına Alman Ordusu katılmadı. Peşmergelere de askeri eğitimler nisbeten güvenli olarak görülen Erbil'de verilecek. Kuzey Irak'a eğitimci askerlerin yanısıra Almanya, IŞİD'le mücadeleye destek için IŞİD'e karşı ittifakın Bağdat ve Kuveyt'teki karargahlarına irtibat sağlayacak personel gönderiyor.

Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, konuyla ilgili basına yaptığı açıklamada, askerlerin görevlerinin çok tehlikeli olması durumunda derhal görev durdurularak askerlerin Almanya'ya geri getirileceğine söz verdi. Steinmeier, Alman askerlerin savaş için değil, eğitim amacıyla bölgeye gönderildiğini söyledi.

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.