Sosyal Medya

Yaşam

Afrinliler savaştan değil, işsizlikten kaçtı

PYD’nin Suriye’de ilan ettiği üç kantondan biri olan Afrin'den İstanbul’a kaçanlar Başakşehir'de yeni bir yaşam kuruyor. Tekstil atölyesini açıp çalıştıran Afrinli iki girişimci, çalışanlarını da hemşehrilerinden seçti.Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı yüz binlerce Suriyeli Türkiye’nin değişik kentlerine sığındı. Suriyeliler iş olanaklarından dolayı en çok İstanbul'u tercih ediyor.

Başakşehir ilçesine bağlı Güvercintepe Mahallesi’ne yerleşen Suriyelilerin çoğu da Kürtler ve özellikle de PYD’nin ilan ettiği Afrin kantonundan gelenler.

Al Jazeera, Güvercintepe'ye yerleşen Afrinlilerle konuştu. HDP ilçe yöneticisi Mehmet Aydemir’in verdiği bilgiye göre, yaklaşık beş bin civarında Rojavalı Kürt bu mahallede yaşıyor. Aydemir parti yöneticisi olarak gelenlerle yakından ilgileniyor. Tek tek kimin nerede yaşadığını, hangi işi yaptığını biliyor.

Afrinlilerin akını savaşla birlikte başlamış. Öyle ki Afrin’den İstanbul’a geleceklere, mahallenin meydanı adres olarak belirtiliyor. Mahallede birkaç lokantanın isminin Arapça olması, çalışanların Suriyeli olmaları da dikkat çekiyor.

Çoğu Afrinlinin İstanbul’a gelmelerinin gerekçesi özellikle savaş değil, savaşın yarattığı ekonomik sıkıntıyla baş gösteren işsizlik. Berber dükkanı, ortaklı lokanta, tekstil atölyesi açanlar var.

Afrinli küçük girişimciler diğer yandan hemşerilerine istihdam alanı da yaratıyor.

Mahalledeki Afrinlilerin açtığı iki tekstil atölyesini dolaştık, çalışanlarıyla görüştük. Atölyenin birinde çocuk pijaması, diğerinde çocuk pantolonları dikiliyor. İçeride her bir atölyede 10 dikiş makinesi harıl harıl çalışıyor. Bir, iki kadın dışında çalışanların hepsi genç erkek. Ayda 600 ile 1300 TL arasında maaşla çalışıyorlar.Çalışanlar Afrinli

Haftada binin üzerinde mal üretiyorlar. Mallar İstanbul piyasasında pazar buluyor. Çalışanların hepsi Afrinli.

İşsizlikten dolayı İstanbul’a geldiklerini anlatan gençler “Para kazanıp memleketimize geri döneceğiz” diyor. 

‘İşlerimi düzeltirsem eşim de gelecek’

Atölyenin sahipleri de Afrinli. Bir binanın alt katında çocuk pantolonu diken atölyenin ustabaşısı Ciwan Ali. 30 yaşında iki çocuk babası. Eşi ve çocuklarını Afrin’de bırakarak İstanbul’a geldiğini anlatıyor. Bir ay önce gelmiş. “Memlekette de terziydim. İş yoktu. Buraya geldim. İşlerimi düzeltirsem, çocuklarımı da yanıma alacağım” diyor. Civan Ali gündemde olan Afrin kantonuna olası saldırıyı da değerlendiriyor:

“Memleketime bir saldırı olursa burada durmam. Toprağımızı savunmak için geri döneriz.”

‘Afrin’de atölye açmak istiyorum’

İmdat Muhammet 21 yaşında. Bekar. Afrin’in köyünden. O da Civan Ali ile birlikte bir ay önce gelmiş. Altı kişilik ailesi köyde kalmışlar. Ayda bin TL’ye çalışıyor. Muhammet’in hayali para biriktirip, Afrin’de tekstil atölyesi açmak. Atölyedeki tek kadın çalışan Zilan Muhammed. Henüz 15 yaşında. Nişanlı olduğunu anlatıyor. Babası bir yıl önce, o ise bir ay önce gelmiş. Dokuzuncu sınıfa kadar okuyabilmiş. Okulu terk etmek zorunda kalmış. Atölyenin çırağı.

Diğer atölyenin ustabaşısı Rüstem Şeho. 33 yaşında, bir çocuk babası. Atölye amcasına ait. Afrin'in Mersewa köyünden olan Şeho, iki yıl önce İstanbul’a geldiğini anlatıyor.“Suriye’de savaş var, iş yok”

Savaştan kaçıp Türkiye’ye geldiklerini söyleyen Şeho, 450 TL kirada oturduğunu anlatıyor. “Kiralar çok pahalı” diyor.

Memleketine dönmek istediğini söyleyen Şeho “Savaş çıktıktan sonra işsizlik başladı. Savaş var, iş yok. İstanbul güzel bir şehir ama memleketimizde yaşamak daha güzeldi. Savaş biterse döneriz” diyor.

Kaynak: Al Jazeera

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.