Sosyal Medya

Güncel

Ali İsmail Korkmaz davasında müebbet talebi

Gezi Parkı eylemleri sırasında Eskişehir'de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında savcı, bir polis için kasten öldürme, beş sanık için ise yaralama suçundan ceza istedi. Savcı, iki sanık hakkında da beraat talep etti.Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın, Eskişehir'de, Gezi Parkı protestoları sırasında dövülerek öldürülmesine ilişkin görülen davanın beşinci duruşmasında savcı mütalaasını verdi. Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada Savcı, sanık polis Mevlüt Saldoğan hakkında “kasten adam öldürmek” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istedi.

Sanık Yalçın Akbulut hakkında “kasten yaralama” suçundan, sivil sanıklardan fırıncı İsmail Koyuncu ve Ramazan Koyuncu ile Muhammet Vatansever ve Ebubekir Harlar hakkında da nitelikli yaralama suçundan cezalandırılmaları istendi. 

Savcı, mütalaasında, tutuksuz yargılanan polisler Şaban Gökpınar ve Hüseyin Engin'in delil yetersizliğinden beraatini talep etti.

Sanıklar hazır bulundu

Tutuksuz yargılanan polisler Hüseyin Engin, Şaban Gökpınar ve Yalçın Akbulut, tutuklu sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan ile Muhammed Vatansever, Ebubekir Harlar, Ramazan ve İsmail Koyuncu, duruşmada hazır bulundu.

Duruşmayı, CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, İzmir Milletvekili Musa Çam, Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ve Parti Meclis Üyesi Cemal Canpolat ile Uluslararası Af Örgütü Hollanda Şubesinden gözlemci Andrea De Rujiter de izliyor.

Ali İsmail Korkmaz'ın saldırıya uğradığı yerin maketi, avukatlar tarafından duruşma salonuna getirildi. Maket, mahkeme heyetinin önüne kuruldu.

Geniş güvenlik önlemleri

Polis ekipleri, duruşma nedeniyle sabah saatlerinden itibaren adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Kaldırım Caddesi, Bağdat Caddesi girişinden eski Veterinerlik Kavşağı arası, Erkilet Bulvarı, Çevreyol İstasyon Caddesi Kavşağı ile eski Veterinerlik Kavşağı arasını saat 04.00'ten itibaren araç trafiğine kapatan polis, 3 farklı arama noktası oluşturdu.

Duruşmayı izlemek için farklı illerden gelenler, İstasyon Mahallesi'ndeki pazar yerinde toplandı. Buradan Kaldırım Caddesi'ni takip ederek, spor tesisleri önündeki arama noktasına kadar sloganlar atarak yürüyen yaklaşık 100 kişilik grup, kendileri için ayrılan bölüme geçti.

Kaynak: Ajanslar

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.