Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

İnsanoğlu ilk kez bir kuyruklu yıldıza uzay aracı indirmeyi başardı

Avrupa Uzay Ajansı ESA, Rosetta uydusundan ayrılan Philae uzay aracını 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza indirmeyi başardı.Avrupa Uzay Ajansı ESA, Rosetta uydusundan ayrılan Philae uzay aracını 67P/Churyumov-Gerasimenko adlı kuyruklu yıldıza indirmeyi başardı.

100 kilogram ağırlığındaki Philae’nin yaklaşık yedi saat sürecek bir yolculuğun ardından kısaca “67P” olarak bilinen kuyruklu yıldıza indi. Bu operasyonla, tarihte ilk kez bir uzay aracı, kuyruklu yıldıza inmeyi başarmış oldu.

Kuyruklu yıldız, dünyadan 510 milyon kilometre uzaklıkta. İniş bölgesinde uçurumlar, kayalar ve bazı sarp eğimli noktalar bulunması bilim adamlarını endişelendiriyordu. Buna rağmen iniş başarıyla tamamlandı.

 

67P

 

Kuyruklu yıldıza yolculuk ilk kez 1980’li yıllarda planlandı. Rosetta ise 2004’te uzaya gönderildi. Projenin maliyeti 1 milyar dolardan fazla.

BBC’nin haberine göre, 67P’nin yaşının dört milyardan fazla olduğu düşünülüyor. Kuyruklu yıldızdaki buz ve toz doğrudan incelenecek. Bilim adamları bu incelemenin Güneş Sistemi’nin ve Evren’in nasıl oluştuğunun anlaşılmasına yardımcı olmasını umuyor.

ESA, Philae’nin yolculuğunu sosyal medyada Rosetta Mission ve @Philae2014 hesaplarından adım adım paylaşıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.