Sosyal Medya

Dünya

Sri Lanka’da yeni hedef Müslümanlar

Tamilleri30 yılda bitiren Sri Lanka devleti ve ülkedeki Budistlerin hedefindeşimdi Müslümanlar var. Bu ülkedeher an ciddi problemler çıkabilir.Sri Lanka, Hazreti Adem’in cennetten yeryüzüne indiği topraklar olarak bilinir. Araplar tarafından Serendip Adası olarak ifade edilir. Çayın ana vatanı sayılır. Dünya bu adayı Seylan Adası olarak tanır.  Sri Lanka aslında hem coğrafi hem de kültürel olarak Hindistan’ın etki alanında olmasına rağmen bağımsız bir ada devletidir. Hindistan alt kıtasına 50 kilometre kadar uzakta, Hint okyanusu içerisinde büyükçe bir adadır. Halkın yüzde 70’i Budisttir. Sinhaların egemen olduğu ülkede yüzde 12 kadar Hindu ve yüzde 10 da Müslüman bulunur. Cemaat’i İslami’nin ağırlığının bulunduğu Sri Lanka, Tamil Gerillalarının ortadan kaldırılması ile Müslümanların yavaş yavaş hedefe oturtulduğu ve yakın zamanlarda yeni bir sorun bölgesi olarak karşımıza çıkması muhtemel bir ülkedir.

ÜLKE ASIRLAR CA SÖMÜRGECİ LER TARAFINDAN YÖNETİLDİ

Kısa bir süre önce gittiğim Sri Lanka’yı ilk sömüren Batılı ülke Portekiz’dir. 1505 yılında Portekizliler, daha sonra ise Hollandalılar ve İngilizler Sri Lanka’ya gelmiştir. İngilizler 1796 yılından 1948 yılına kadar 150 yıl adada hüküm sürmüşler. Ancak 1972 yılında Sri Lanka tam bir cumhuriyet olmuş. Ülkenin şu anki nüfusu 21 Milyon. Yüzde 70’i Sinhalar, yüzde 18’i Tamillerden oluşuyor ve Tamil sorununun temelinde de sömürgeciler var. 

TAMİL SORUNUNUN TEMELİNDE NE VAR?

Böl ve yönet politikası ile toplumları birbirlerine düşürerek iktidarlarını sürdüren İngilizler Tamil halkına o dönemde birçok ayrıcalık tanınmış ve Sinhala halkını Tamillere karşı kışkırtmıştı. Ülkenin en büyük ekonomik gücü olan tarım faaliyetlerinin tamamı Tamillere bırakılmış, ülke yönetimi, eğitim kurumları ve ticari işletmeler Tamil halkına teslim edilerek ülkenin yüzde 70’ini oluşturan Sinhalalar ile karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştı. Ülke, 1948’de bağımsızlığını kazandıktan sonra Tamiller kendilerine verilen ayrıcalıklı ortamı kaybetmemek, Sinhalalar ise tam bağımsızlıklarını elde edebilmek için siyasi ve sosyal çatışma içine girdiler. 

SORUN ALANLARININ MÜSLÜMANLARI İLGİLENDİREN BOYUTU NEDİR?

30 yıl devam eden savaş Tamil gerillalarının mağlubiyeti ile sonuçlansa da her an yeniden ortaya çıkma ihtimali var.  Sri Lanka’daki Tamil sorununun dünya Müslümanlarını ilgilendiren boyutu ise şudur; Sri Lanka devleti ile Tamil gerillaları arasındaki çatışmalarda Müslümanlar taraf olmazken zaman zaman Tamillerin ve zaman zaman da devletin saldırısına da uğramışlardı. Şimdi Tamilleri bitiren Sri Lanka devleti ve ülkedeki Budistlerin hedefinde Müslümanlar var. Her an bu ülkede ciddi problemler çıkabilir.

SRİ LANKA MÜSLÜMANLARI ÜMMETİ YANINDA GÖRMEK İSTİYOR

Ülkedeki baskı rejiminden ve halkın çoğunluğunu oluşturan baskın kültürden bunalan Sri Lanka Müslümanları, dünya Müslümanlarını yanında görmek istiyor. Biz de Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adına bu ülkeye gittik. Sri Lanka’nın kuzeyindeki Trincomalee ve çevresinde bize emanet edilen kurbanları eksiksiz olarak kestik, kayıtlarını aldık ve sorunsuz bir şekilde Türkiye’ye geri döndük. Cansuyu, bölgedeki Müslümanlar ile derin bağlara sahip. Özellikle Milli Görüş hareketinin Cemaat-i İslami ile sıkı kardeşlik bağları nedeniyle Sri Lanka Müslümanları Cansuyu’nu da, Türkiye’yi de iyi biliyor. 

SRİ LANKA İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Sri Lanka için biz neler yapabiliriz? Öncelikle Müslümanların eğitimine katkı sağlayabilecek her türlü girişime destek olabiliriz. Başarılı gençlerin Türkiye’de eğitim görmelerine aracı olabiliriz. Bu ülkeden gelecek gençleri Türkiye’deki sivil topluma ve cemaatlere tavsiye edebilir ve eğitimlerine katkı sağlayabiliriz. Ülkedeki yetimlere yönelik destek çalışmalarımız olabilir.

 MÜSLÜMANLAR TAMİLLERE  SAHİP ÇIKMALI

Sri Lanka Müslümanları ile Türkiyeli işadamları arasında  sağlam ilişkilerin kurulması her anlamda faydalı olacaktır.  Ülkedeki İslami cemaatler ve entelektüel kişilerle işbirliği ile Tamillerin bölgelerinde Kur’an-ı Kerim ve İslami davet çalışmalarına katkı sağlayacak materyallerin dağıtımına katkı sağlayabiliriz. Tamil dilinde çok sayıda İslami eser bulunmakta. Uzun yılların getirdiği sorunlar nedeniyle Tamil toplumunun İslam’a yöneldiğine yönelik çokça araştırma bulunuyor. Bizzat ziyaret ettiğimiz 2 farklı medresede bizimle tanıştırılan bazı çocuklar Tamillere mensup olmalarına rağmen İslam ile şereflenmişlerdi.

Sri Lanka’da devletin bütün yasaklamalarına rağmen Müslümanlar ciddi medreselere sahipler. Çocuklar zorunlu olan devlet okullarında eğitim gördükten sonra kalan zamanlarında bu medreselere geliyor ve burada yatılı kalarak İslami eğitimlerini alıyorlar. Bu medreselere ve özellikle hafızlık yapan öğrencilere yönelik yardım çalışmaları yapabiliriz. Kabaca ifade edecek olursak; Sri Lanka’da bir hafız da sen yetiştir tarzında yardım çağrıları yapabiliriz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.