Sosyal Medya

Dünya

ABD: Türkiye ile anlaştık

ABD Dışleri Bakanlığı, "Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitme ve teçhizatlandırma programı konusunda Türkiye ile anlaşma sağlandığını" açıkladı.ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Türkiye, Suriyeli ılımlı muhalifleri eğitme ve teçhizatlandırma programını kabul etti" denildi.

ABD Türkiye'den beklediği desteği açıkladı

Hagel, Güney Amerika'ya giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD'nin, Türkiye'den almak isteyeceği askeri yardımın, İncirlik üssüne erişim, ayrıca ılımlı Suriyeli güçlerin eğitilmesine ve donatılmasına yardım için anlaşmaya varılması olacağını" bildirdi.

Chuck Hagel, ABD'li yetkililerin, Türk liderlerle bu hafta yaptıkları görüşmelerde sözkonusu meseleleri gündeme getirdiğini, Ankara hükümetinin, Suriye sınırında güvenli bölge oluşturulması konusunda ısrarlı talebinin "bilfiil değerlendirilmediğini" ancak ABD'li yetkililerin bunu tartışmaya açık olduğunu ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Hagel, Türkiye'nin, IŞİD'le mücadelede değerli olabilecek askeri kapasitelere sahip olduğunu dile getirerek, "ülkesinin, Suriye sınırı yakınındaki hava üssünde muhtelif uçaklarını üslendirebilmeyi arzuladığını" kaydetti.

Hagel, üç ülkeyi kapsayan altı günlük Güney Amerika turu çerçevesinde ilk olarak Kolombiya'yı ziyaret edecek. ABD Savunma Bakanı, Kolombiya'dan sırasıyla Şili ve Peru'ya geçecek.

YENİŞAFAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.