Sosyal Medya

Güncel

Kobani kuşatması ve olaylar aslında neyin sınırı?

IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişi sürerken, Türkiye'nin PYD'nin silahlı güçlerine askeri destek vermesi talepleri dile getiriliyor. Ayn el-Arap (Kobani) nasıl IŞİD işgali ile karşı karşıya kaldı? Türkiye'nin uyarılarını dikkatte almayanlar neden sokaklara çıkma çağrısı yaptı? Türkiye'nin kırmızı çizgileri neler?ABD'nin Irak işgali ile birlikte tohumları atılan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bölge dışından katılan savaşçılarla bölgedeki varlığını pekiştirdi. Irak'ın Musul kentinde Maliki ordusuna yaptığı operasyonla dünya kamuoyunun gündemine gelen örgüt Suriye'de ilerleyişini sürdürdü.

10 Haziran'da IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin Irak'ın en büyük kentlerinden Musul ve Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı kentlerde kontrolü ele geçirmesiyle başlayan işgal girişimi Irak ve Suriye'de birçok bölgeye yayıldı. Örgütün çok hızlı bir şekilde ilerlemesi uluslararası toplumun güç birliği yapmasını sağladı.

Ayn el-Arap (Kobani) nasıl çatışma merkezi haline geldi?

Ayn el-Arap Suriye'nin Halep ilinin bir ilçesinin merkezi. Nüfusu Arap, Kürt, Türkmen ve Ermeniler 'den oluşuyor.

Halk Savunma Birlikleri'nin Ayn- el Arap'ı 19 Temmuz 2012'de ele geçirmesi ile Halk Savunma Birlikleri ve bölgenin Kürt siyasetçileri tarafından beklenen özerklik girişimleri gerçekleşmedi ama Kürt kontrolü devam etti. Temmuz 2014'te benzer saldırılar olmasına rağmen Irak ordusundan ele geçirdiği silahlarla birlikte IŞİD 16 Eylül itibariyle kente yoğun bir saldırı gerçekleştirdi.

Kobani PYD, YPG, PKK ve HDP için stratejik ve psikolojik bir öneme sahip

Esed rejimine karşı bölgede gerçekleşen silahlı direnişle ve rejim güçlerinin bölgeden çekilmesi ile üç kantondan oluşan bölgeyi Demokratik Birlik Partisi (PYD) yönetmeye başladı. Bölgede Türkiye'nin ve bölge ülkelerinin tek taraflı girişimlerden kaçınılması uyarılarına rağmen özerklik ilan edildi. Ayn el-Arap (Kobani) Cizre ve Afrin kantonlarının tam ortasında olması nedeniyle stratejik ve psikolojik bir öneme sahip. Türkiye PYD'nin muhalif kesimleri dışlamadan hareket etmesi gerektiğini açıklamıştı. Türk yetkililer tek taraflı girişimlerin çatışma çıkaracağını defalarca söylemişti.

IŞİD'e karşı uluslararası koalisyon

IŞİD'in bölgede hâkimiyetini artırması ve Batılı rehineleri infaz etmesi kamuoyunun baskısını artırmasına neden olmuştu. ABD ve AB ülkeleri artan kamuoyu baskısı üzerine harekete geçti. Beyaz Saray, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Başkan Barack Obama'nın 'terörle mücadele' danışmanı Lisa Monaco yakın dönemde Ortadoğu'ya bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. 4-5 Eylül'de Galler'de düzenlenen NATO zirvesinde de IŞİD ile mücadele konusu gündeme geldi.

IŞİD'in ikinci bir Amerikalı gazeteciyi öldürmesinin ardından konuşan ABD Başkanı Obama, Washington'ın amacının IŞİD ile sonuna kadar savaşmak olduğunu açıklamıştı.

Suudi Arabistan'da ABD, Mısır, Ürdün, Türkiye ve diğer Körfez ülkeleri IŞİD'e karşı mücadeleyi görüşmek için bir araya geldi. Türkiye toplantıda alınan kararlara 49 Türk rehine nedeniyle imza atmadı 49 Türk rehinenin 101 gün üzerine kurtarılmasından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan IŞİD politikasını açıkladı. Üç şartla Türkiye'nin kara harekatı dahil koalisyona destek vereceği açıklandı. Türkiye'nin üç şartı şuydu:

1 Güvenli bölge

2 Uçuşa yasak bölge

3 Eğit donat

ABD öncülüğünde koalisyon güçleri havadan operasyonlar düzenledi. IŞİD'in belirli bölgelerde ilerleyişi yavaşlasa da Türkiye'nin sahada mücadele uyarısı gerçekleştirilmeden IŞİD'in durdurulması uzmanlar tarafından pek mümkün görülmüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile telefonda görüştü. Görüşmede Hollande Türkiye'nin defalarca dile getirdiği tampon bölge önerisine destek vereceğini açıkladı.

IŞİD hava saldırılarına rağmen ilerlemek istiyor

Uluslararası koalisyonun IŞİD'i Rakka'da vurmasından sonra örgüt militanlarını Ayn el-Arap'a kaydırdı. Uzmanlara göre örgütün Ayn el-Arap'ta ısrar etmesinin nedeni PYD tarafından yönetilen Rojava kantonunu içten çökertmek, hava operasyonlarına rağmen ilerleyebildiğini göstermek ve Rakka vilayetiyle bağlantısını kolaylaştırmak.

Ayn el-Arap'ta (Kobani) IŞİD havadan vuruldu

IŞİD'in Kobani'ye yönelik 3 haftadır süren saldırılarında en az 400 kişi öldü, 200 bine yakın kişi de sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı. Kenti üç haftadır kuşatan IŞİD ilçenin dış kesimlerinde hakimiyeti sağladı. Sokak çatışmaları başladı. Dünden bu yana hava operasyonlarıyla IŞİD mevzileri vurulurken, YPG militanlarından operasyonların işe yaradığı açıklaması geldi.

Suriye ve Irak'ta çatışmalardan kaçanlar Türkiye'ye sığınıyor

Suriye ve Irak'taki çatışmalar üzerine ülkelerini terk edip Türkiye'ye sığındı. Türkiye'ye 1 buçuk milyon insan ülkesini terk ederek geldi. IŞİD'in Kobani'ye yönelik 3 haftadır süren saldırılarında en az 400 kişi öldü, 200 bine yakın kişi de sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı. Sınırda askerler tarafından karşılanan mülteciler kamplara yerleştirildi.

IŞİD'i bahane edenlerin hedefi 'çözüm süreci'

IŞİD'in Kobani'de ilerlemesi ile HDP'nin sokağa çıkma çağrısının ardından Türkiye'nin çeşitli illerinde sokaklar ateşe verildi. HDP IŞİD'in Kobani'deki ilerleyişi sürerken, Türkiye'nin PYD'nin silahlı güçlerine askeri destek vermesi taleplerini dile getirdi. Türkiye'nin yıllardan beri mücadele ettiği terör örgütlerine silah yardımı yapmasını dile getirmenin amacı sokakları hareketlendirecek bahaneyi üretmek olarak yorumlanıyor. Türkiye ise uluslararası toplumla hareket edeceğini her fırsatta vurguladı. Türkiye bölge halklarına yardıma devam edeceğini açıkladı.

Ankara'da alınan son karar, Türkiye sınırının güneyinde güvenli bölge ve uçuşa yasak bölge kararı alınmadıkça, TSK sınırın ötesine geçmeyecek. Ankara, Kobani'ye ve Kobani halkına insani yardıma devam edecek.


YENİŞAFAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.