Sosyal Medya

Coğrafyamız

Suriyelilerin sınırda bekleyişi sürüyor

Suriye'nin kuzeyindeki Kobani bölgesinde IŞİD'in saldırlarından kaçan binlerce Suriyelinin Türkiye sınırındaki bekleyişi sürüyor. Türkiye'ye geçişi izin verilmediğinden geceyi sınırda geçiren Suriyelilere gıda yardımı yapılıyor.Suriye'nin Kobani bölgesinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesinin karşısındaki sınır bölgesinde toplandı. IŞİD ve PYD arasındaki çatışma nedeniyle Türkiye'ye geçmek isteyen Suriyelilerin büyük kısmı, geceyi sınıra yakın köylerde geçirdi. 200 kişilik bir grup ise sınır hattında sabahladı.

Sabah erken saatlerden itibaren sınır hattına gelen yaklaşık 3 bin Suriyeli için 3'üncü Hudut Karakolu Komutanlığı'na bağlı askerler, zırhlı araçlarla güvenlik önlemi alarak, kaçak geçişlere izin vermedi. Suriyelilerin sınırdaki bekleyişi devam ediyor.

Sınırdan geçmesine izin verilmeyen Suriyelilere ise Suruç ve çevre mahallede yaşayanlar tarafından su ve çeşitli gıda maddeleri getirildi.

IŞİD Kobani'ye 35 km yaklaştı

Doğan Haber Ajansı'na göre, çatışmalardan kaçanların boşalttığı köyleri geçen IŞİD üyeleri, yolu yarılayarak Kobani'ye 35 kilometre yaklaştı. 

IŞİD'in ilerleyişi sırasında, Türkiye sınırına birkaç kilometre uzaklıktaki iç kesimlerde bulunan bazı noktalarda çatışmalar sürerken, zaman zaman ateşlenen tank toplarının patlama sesi ise Türkiye tarafından da duyuluyor.

PYD'linin cenazesi toprağa verildi

Perşembe günü Kobani'de IŞİD'le girilen çatışmada hayatını kaybeden bir YPG'linin cenazesi cuma sabah saatlerinde Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine getirildi.

Kod adı Karker Pirsus olan 20 yaşındaki Uğur Yürekli'nin cenazesi Mürşitpınar sınır kapısından Suruç Devlet Hastanesi'ne getirildi. Burada yüzlerce insan tarafından karşılanan cenaze HDP ilçe binasına kadar taşındıktan sonra cenaze arabasıyla Suruç'a bağlı Küçük Sergen Köyü'ne götürülerek toprağa verildi. 

Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen cenazeye HDP milletvekilleri İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan da katıldıç.

Al Jazeera Türk'e konuşan Binici, ''Görüldüğü gibi sınırın iki tarafındaki halk bizim halkımızdır. IŞİD Suriye ve Irak'ta katliam yapıyor. Buna sadece Kürtler değil kendine 'ben insanım' diyen herkesin karşı çıkıp silahlanması gerekir." dediBinici ayrıca, "IŞİD'in PYD'den 21 köy aldığı yönündeki haberlerin asılsız olduğunu, bu köylerin PYD tarafından köylülerin can güvenliği için boşaltıldığını" ifade etti.

'Etnik ayrım olmadan yardım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, ülkelerindeki çatışmadan kaçarak Türkiye sınırına gelen Suriyelilerle ilgili, "Suriye'deki sınır boylarında birikmiş kardeşlerimize, hangi etnik, dini veya mezhebi kökenli olursa olsun yardım etmeye hazırız" dedi. 

Davutoğlu, Türkiye sınırında bekleyen Suriyelilerle ilgili sınır boylarındaki valilere talimat verildiğini ve bu aşamada öncelikli hedefin bu kişileri Suriye sınırı içinde tutarak yardım ulaştırmak olduğunu söyledi. 

Kürt örgütlerden yardım çağrısı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri perşembe günü Kobani bölgesinde bulunan 16 köyü ele geçirdi. Daha sonra IŞİD'in ele geçirdiği köy sayısı 21'e çıktı.

PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin bölgedeki komutanlarından Öcalan İso, IŞİD üyelerinin tanklar ve ağır silahlarla bölgeye saldırdığını söyledi. Iso, diğer Kürt örgütlerini de IŞİD ile savaşmak için yardıma çağırdı.

Al Jazeera'ye konuşan Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo, IŞİD'in, Kobani'nin doğu, güney ve batısından saldırıya geçtiğini söylemişti. Kurdo, IŞİD'in elinde en az 20 tank, havan topları ve ağır silahlar bulunduğunu belirtti.

Doğuda Tezkeniye, Havalet, Kabarnek, Coran, Zerzori, Ebu Hayye, Bender Han, Bir Arab, batıda ise Talik ve Zerk köylerinin IŞİD'in eline geçtiğini kaydeden Kurdo, çatışmaların hâlâ devam ettiğini ve IŞİD güçlerinin çok sayıda kayıp verdiğini aktardı.

PYD özerklik ilân etmişti

Suriye’nin kuzeyindeki tek silahlı gruba sahip olan PYD; Cizire, Kobani, Afrin bölgelerinde Ocak ayında özerklik ilân etmişti. Diğer Kürt grupları ve Suriye muhalefetinin çatı örgütü SMDK bu özerkliği tanımıyor.

Özerklik, Türkiye’nin PYD’nin muhatap alınabilmesi için öne sürdüğü ‘emrivakilerden kaçınma’ şartına rağmen ilân edildi. Türkiye’nin diğer iki şartı ise PYD’nin rejimle işbirliği yapmaması ve SMDK’ya katılması.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.