Sosyal Medya

Güncel

ABD'den Türkiye'ye sürpriz teklif

Türk Silahlı Kuvvetleri 'uçan kale' adı verilen dev Chinook helikopterlerine kavuşmak için gün sayarken, ABD’den sürpriz bir teklif geldi.Chinook helikopterlerinin üreticisi Boeing’in Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kullanımına sunulmak üzere VIP donanımlı bir helikopteri daha Türkiye’ye vermek istediği öğrenildi.

Barış Kartalı projesinde 183 milyon dolar borcu bulunan firmanın, ilave Chinook vererek mahsuplaşmak isteyebileceği belirtildi.

TSK için 6’sı kesin, 8’i opsiyonlu olmak üzere 14 adet Chinook helikopteri satın alınması öngörülüyor. Taşıma kapasitesi 55 yolcuya kadar ulaşabilen Chinook, “ağır yük helikopteri”sınıfında bulunuyor.

HER TÜRLÜ ALANA İNİŞ YAPABİLİYOR

Askeri birliklerin sevkıyatının yanı sıra arızalanan helikopter ve zırhlı araçları da araziden kaldırarak farklı bir bölgeye taşıyabilen Chinook helikopterinin en büyük avantajı her türlü alana iniş ve kalkış yapabilmesi.

Afganistan ve Irak operasyonlarına güç katan Chinook helikopterleri, ABD Başkanı Barack Obama’nın seyahatlerinde de destek amaçlı olarak sık sık kullanılıyor. Helikopterin birim maliyeti 55 milyon dolardan başlıyor.

İşte BOEING CH-47'nin (CHINOOK) özellikleri:

Mürettebat: 3
Yük taşıma kapasitesi: 12.700 kg.
Uzunluk: 30.1 m.
Yükseklik: 5.7 m.
Boş ağırlık: 10 ton
Azami hız: 315 km/s
Seyir hızı: 240 km/s
Menzil: 741 km.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.