Sosyal Medya

Dünya

Fransa'nın Müslüman bakanına karşı kampanya

Vallaud-Belkacem hakkında sosyal medyada sahte bir genelge yayılıyor.Fransa'da son kabine değişikliğinde Fas kökenli ve Müslüman olan Najat Vallaud-Belkacem’ın Milli Eğitim Bakanı olarak atanmasına ilişkin aşırı sağcı dergiler tarafından başlatılan aleyhte kampanyaya bir yenisi eklendi.

Sosyal medya üzerinden dağıtılan ve belediyelere gönderildiği iddia edilen sahte bir genelgede, Vallaud-Belkacem'in okullarda Arapça dersi konmasını istediği yer aldı.

Bakanın imzasını taşıyan 28 Ağustos tarihli sahte genelgede, okullardaki yeni reform çerçevesinde orta dereceli okullarda haftada bir saat Arapça dersi konulması istendiği iddia edildi.

Fransız bakan, sahte genelgeyi kaleme alanların bulunması için şikayetçi oldu.

Aşırı sağcı dergiler, geçen haftaki sayılarında Fas kökenli bir siyasetçinin milli eğitim bakanı olmasına tepki göstermişti. Fransız aşırı sağcı "Minute" dergisinin geçen haftaki sayısı, "Faslı bir Müslüman, Milli Eğitim Bakanlığı'nı yönetecek. Najat Vallaud-Belkacem’ın Milli Eğitim Bakanı olması bir provokasyondur" başlığıyla çıkmıştı. Yine aşırı sağcı "Valeurs Actuelles" dergisi, geçen haftaki sayısını Najat Vallaud-Belkacem’ın Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirilmesine ayırarak, "Ayetullah" olarak adlandırdığı yeni bakan hakkında alaycı ve küçük düşürücü ifadeler kullanmıştı.

Sosyalist Parti yönetimi, yeni bakana yönelik ırkçı saldırıları kınadı ve bu dergiler hakkında "ırkçı nefreti körüklemek suçundan dava açılmasını" istedi.

Bir önceki kabinede hükümet sözcüsü olarak görev yapan 36 yaşındaki Najat Vallaud-Belkacem, Cumhurbaşkanı François Hollande’ın en fazla güvendiği ve koruduğu bakanlar arasında yer alıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.