Sosyal Medya

Dünya

Şebab Hareketi: Cihadımız Daha da Güçlenecek

Somali'de bağımsız bir İslam devleti kurmak iççin mücadele eden Genç Mücahidler Hareketi lideri Ahmed Godane'nin (Şeyh Muhtar el Zübeyr) ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen bir saldırıda yaşamını yitirmesinin ardından Şebab yeni liderini seçti.Somali'de bağımsız bir İslam devleti kurmak iççin mücadele eden Genç Mücahidler Hareketi lideri Ahmed Godane'nin (Şeyh Muhtar el Zübeyr) ABD insansız uçakları tarafından düzenlenen bir saldırıda yaşamını yitirmesinin ardından Şebab yeni liderini seçti. 

Somali'de geniş alanları kontrol altında tutan Şebab Hareketi ABD ve 54 üyeli Afrika Birliğinin yanında Fransa ve İngiltere birlikleri tarafından da hedef alınmış durumda. 

Hareket tarafından yapılan açıklamada bundan önce Küresel Cihad Hareketinin en önemli liderleri sayılan Usame bin Ladin, Ömer el Bağdadi, Enver el Evlaki, Ebu Yahya el Liby gibi bir çok liderin yaşammını yitirdiğine değinilerek bütün bu kayıpların c,hadı durdurmadığı gibi bundan sonra da cihadın devam edeceği ve zaferfe ulaşacağı vurgulandı. Şebab Hareketi tarafından yapılan açıklamada ayrıca onurlu aşiretlere ve savaşçılarına liderlerinin intikamını almaları ve savaşı tüm Afrika'ya yaymalar çağrısında bulunuldu. 

Molla Ömer ve Zevahiri'ye Biat

Hareket tarafından yapılan açıklamada ayrıca Mü'minlerin Emiri Molla Muhammed Ömer ve Eymen el Zevahiri liderlşğindeki Küresel Cihad Hareketine yönelik biatin yenilendiği bildirildi. Bu biatin yeni lider değişikliği ile Şebab Hareketinin IŞİD tarafından yapılan Küresel Cihad'dan ayrılma çağrısına bir yanıtında bir değişiklik olabileceği yönündeki spekülasyonlara cevap olarak kabul ediliyor. 

 

Savaşı Orta Afrika'ya Yayacağız

Genç Mücahidler Hareketi lideri Şeyh Muhtar Zübeyr'in geçmişte Kenya, Etyopya ve Orta Afrika gibi bir çok bölgede katliama uğrayan Müslümanlara yardım ettiğini, bu bölgelere uzman eğitmenler gönderdiğini ve Şebab Hareketinin bu desteğini sürdüreceği vurgulanan mesajda Şebab'ın yaşamını yitiren lideri ve eski kurucularından olan Muhtar Zübeyr'in yolunu sürdüreceği bildirildi. Açıklamada savaşı Orta Afrika ve Bangui'ye yayacaklarını ilan eden Şebab Hareketi ABD'ye de gereken karşılığın verileceğini duyurdu. Şebab yeni liderlerinin Şeyh Ahmed Ömer (Ebu Ubeyde) olduğunu ve davalarının liderlere bağlı olmadığını açıkladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.