Sosyal Medya

Coğrafyamız

Maliki pes etti

Irak'ta başbakanlık görevini bırakmamakta ısrar eden Nuri Maliki baskılara daha fazla dayanamadı. Maliki, görevini, Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi'ye teslim etmeyi kabul etti.Irak'ta kendisinin yerine Haydar İbadi'nin hükümeti kurmakla görevlendirilmesini kabul etmeyen Nuri Maliki baskılara daha fazla dayanamadı ve görevinden Haydar İbadi lehine çekilmeyi kabul etti.

İbadi ile birlikte televizyona çıkan Maliki, "Siyasi partilerin birlikte ilerlemesi gerekiyor.  Çünkü Irak bir terör tehdidiyle karşı karşıya. Başbakan adayı kardeşim Haydar İbadi’ye başarılar diliyorum." dedi.

Maliki, "Başka bir göreve gelmek için istifa etmiyorum" ifadelerini de kullandı.

Irak'ta Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum, Şii İttifak'ın adayı İbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmiş ancak Maliki bu kararı tanımadığını açıklamıştı. 

Maliki'nin çekilme kararını, lideri olduğu Kanun Devleti koalisyonu da sosyal medya hesabından duyurdu. 

BM, ABD ve İbadi'den ilk açıklama

Birleşmiş Milletler'in Irak temsilcisi Nickolay Mladenov, Maliki’yi överek “Bu istifa çok fazla kan dökülen Irak'ta yeni bir dönüm noktası olacak.” dedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, “Başbakan Maliki’yi Başbakan adayı Haydar İbadi’yi destekleme kararından dolayı tebrik ederiz.” ifadesini kullandı.

Haydar İbadi ise, “Maliki, kıdemli bir devlet görevlisi olmaya devam edecek” dedi. 

Maliki'ye Irak içinden ve dışından görevi bırakması için baskılar geliyordu. 

Son olarak İran'ın dini lideri Hamaney de, İbadi'yi destekleyen bir açıklama yapmıştı. 

Otoriter ve mezhepçi politikalar uygulamakla eleştirilen Maliki, bazı Sünni aşiretlerin IŞİD’e destek vermelerinin sorumlusu olarak gösteriliyor.

Maliki ise son dönem yaptığı konuşmalarda diğer ülkelerin istihbarat kuruluşlarının yerel siyasi güçlerle birlikte Irak’ta mezhep çatışmasını kışkırttığını söylüyordu.

Başbakan Şiilerden seçiliyor

Irak'taki siyasi krizin aşılmasına katkı sağlayacak ilk adım 15 Temmuz'da atılmış ve Irak Parlamentosu'ndaki oylama sonucunda yeni Meclis Başkanı Sünni Selim Abdullah Cuburi olmuştu.

Meclisin 24 Temmuz'daki oturumunda ise Kürtlerin adayı Fuad Mahsum Irak'ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. Fuad Mahsum görevi kendisinin adaylığına büyük destek veren ve geçtiğimiz günlerde uzun tedavi sürecinden sonra Irak'a dönen Celal Talabani'den devraldı. Mahsum meclisteki oylamada aynı zamanda Maliki'nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu'ndan da büyük destek aldı.

Mahsum'un cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Şii Başbakan Maliki, 26 Temmuz'da Süleymaniye'ye giderek Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Celal Talabani ile görüştü. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ise birçok kez Maliki'nin başında olduğu herhangi bir hükümette kesin bir biçimde yer almayacaklarını açıkladı.

Irak'ta siyasi taraflar arasında yazılı olmayan bir anlaşma çerçevesinde meclis başkanı Sünnilerden, başbakan Şiilerden, cumhurbaşkanı ise Kürtlerden seçiliyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.