Sosyal Medya

Coğrafyamız

Dünya'da Gazze protestoları

Londra ve Cape Town’da on binlerce gösterici İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etti. Dünyanın bir çok yerinde İsrail'e öfke vardı.Londra'da BBC Genel Merkezi önünde toplanan on binlerce kişi, saldırıları ve yanlı yayın yaptığını öne sürdükleri haber kuruluşu BBC’yi protesto etti .

‘BBC sessizliğine son ver’, ‘Filistin için adalet’, ‘Özgür Filistin’, ‘İsrail terör devleti’, ‘Gazze'deki soykırıma ve işgale son verin’, ‘Hepimiz Filistinliyiz’ gibi sloganlar atan göstericiler, İngiltere'nin İsrail'e silah ihracatına son vermesi çağrısında bulundu.

Protestoya katılan Colin Bex isimli İngiliz vatandaşı "Tony Blair'in, Bush'un Irak'ın yasadışı işgaline destek vermesinden bu yana İngiliz olduğum için utanıyorum. Gazze'de olanlar İngiltere'nin dünyanın istikrarsızlaşması konusundaki bir başka çabasıdır" dedi.

Protestocular ABD'nin Londra Büyükelçiliği’nin önünden geçerken "Yazıklar olsun ABD ve Obama" şeklinde slogan attı. Olaysız geçen protesto Hyde Park'ta son buldu.

Protestoya, "Palestine Solidarity Campaign", 'Stop the War Coalition', 'Friends of Al Aqsa' gibi İngiltere'de bulunan çok sayıda Filistin destekçisi ve savaş karşıtı kuruluş katıldı. İsrail'in Gazze saldırılarına başlamasından bu yana başkent Londra başta çok sayıda gösteri düzenlendi.

Güney Afrika

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Cape Town kentinde toplanan binlerce gösterici, İsrail'in, Gazze'ye yönelik saldırılarını protesto etti. Binlerce gösterici İsrail'in saldırılarını soykırım olarak niteleyen sloganlar atarak, İsrail'in boykot edilmesi çağrısı yaptı.

Brüksel'de Avrupa Parlamentosu önünde toplanan bir grup İsrail'in Gazze saldırısını protesto etti.

Fransa’da da başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte göstericiler İsrail’in Gazze’ye yönelik sürdürdüğü saldırıları protesto etti.

Yemen’nin Başkenti Sana’da da binlerce kişi İsrail’in saldırılarını kınadı. Göstericiler Refah sınır kapısını açmamasından dolayı Mısır yönetimini de protesto etti.

Amerika’nın Newyok kentinde toplanan yüzlerce kişi İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto ederek Amerikan yönetiminden İsrail’in arkasında durmamasını talep etti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.