Sosyal Medya

Dünya

Soçi'de Karabağ zirvesi

Ermenistan ve Azerbaycan askerlerinin çatıştığı Dağlık Karabağ'daki gerilimi düşürmek için araya giren Rusya Devlet Başkanı iki ülke lideriyle ayrı ayrı görüştü. Pazar günü üçlü görüşme yapılacak.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'deki Başkanlık Rezidansı'nda önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’le, sonra da Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la Yukarı Karabağ sorununu görüştü.

Pazar günü Putin, Aliyev ve Sarkisyan, Karabağ sorununun çözümüne ilişkin üçlü görüşme gerçekleştirecek.

Ermenistan'la Azerbaycan'ın 1991-1994 yılları arasında savaştığı ve en az 30 bin kişinin öldüğü Dağlık Karabağ'da yeni bir savaş ihtimalinden endişe ediliyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde etnik çatışmaların yaşandığı ve Ermenistan tarafından işgal edilen Azerbaycan sınırları içindeki Dağlık Karabağ'daki son gerilim, 31 Temmuz'da sınır hattında bir Azerbaycan askerinin Ermenistan'ın açtığı ateş sonucunda öldürülmesiyle başladı.

Sınır hattında bir haftadır ara ara devam eden çatışmalarda en az 13'ü Azeri olmak üzere toplam 18 asker öldü.

İki ülke resmen savaş halinde

Bölgedeki gerilime 20 yıldır siyasi bir çözüm bulunamazken, Ermenistan'ın desteğiyle kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti uluslararası toplum tarafından tanınmıyor. İki ülke, 1994'te biten savaş sonrası aralarında sadece ateşkes anlaşması imzaladığı için hâlâ resmen savaş halinde.

Güney Kafkasya’da 4 bin 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Dağlık Karabağ (Yukarı Karabağ), Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki en büyük sorun olarak yıllardır çözüm bekliyor. Bugün sadece Karabağ’da değil, çevresindeki yedi bölgede Ermenistan işgali sürüyor. Karabağ’ın çevresinde rayon olarak adlandırılan bu bölgelerde yerleşim yok, sadece Ermenistan askerleri bulunuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.