Sosyal Medya

Dünya

İsrailli akademisyenlere çağrı

Aralarında Noam Chomsky ve Slavoj Zizek'in de bulunduğu bin 439 entelektüel, İsrailli akademisyenlere hitaben açık bir mektup yayımladı: "İnsanlar ölüyor, ne için? Fetih-Hamas birlik hükümetini önlemek için mi?"İnternet sitesi üzerinden yapılan kampanya çerçevesinde yayımlanan açık mektuba şu ana kadar 68'i İsrailli bin 439 kişi imza attı.

İmza atanlar arasında dünyaca ünlü akademisyenler Noam Chomsky ve Slavoj Zizek de yer aldı. 

13 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanan ve "Sevgili Dostlar" ifadesiyle başlayan mektup hâlâ imzaya açık.

Çok sayıda Türk akademisyenin de imzaladığı mektupta, "İsrail'de histeri atmosferin kasten kışkırtıldığı ve tüm toplulukların, savaş suçu olan topluca cezalandırmaya maruz kaldığı" vurgulanarak,  "İnsanlar ölüyor ve ne için? Fetih ve Hamas arasında ulusal birlik hükümetini önlemek için mi?" diye soruluyor.  

Mektupta son altı yılda birçok kez üniversiteleri yıkılan, öğretim yapma imkanı bulamayan, bölgede yaşayan iki milyon Filistinli'ye dikkat çekilerek, artan biçimde gıda ve ilaç ihtiyacı içinde olan Gazze'deki meslektaşlarının, İsrail'de ve yurtdışında seslerini duyurmalarına yardımcı olunması isteniyor.

"Durum daha da kötüye gidiyor"

"Gazze'de ölenlerin büyük bölümünü çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu bu kişilerin, herhangi bir askeri faaliyette bulunduğuna dair inandırıcı iddianın öne sürülemeyeceği" vurgulanan mektupta, "zaten sağlıksız durumdaki Gazze'deki altyapının, son saldırılarla daha da zayıfladığı, halkın şimdiye kadarki en kötü koşullarda yaşadığı ve bunun her dakika daha kötüye gittiği" ifade edildi.

Mektupta, "İsrail tarafından işlenen bu zulüm, bölgeye ne güvenlik ne de barış getirecek, sadece Filistin ve İsrail'de halihazırda tehlikeli olan durumun daha da kötüleşmesine neden olacak" uyarısı yapılarak, İsrailli akademisyen ve aydınlardan, İsrail hükümeti tarafından işlenen savaş suçlarını protesto etmeleri istendi. 

Mektuba imza koyan Türk akademisyenler arasında Şafak Taner, Ömer Demir, Şule Albayrak, Baki Tezcan gibi isimler yer alıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.