Sosyal Medya

Dünya

İsrail: Kaçırılan İsrail askeri yok

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, Gazze'ye kara saldırısı için giren İsrail ordusundan bir askeri esir aldığını açıkladı. İsrail, "Kaçırılan askerimiz yok" dedi.Açıklamayı Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın sözcüsü yaptı. Gazze'ye kara saldırısı için giren İsrail ordusundan bir askeri esir aldıklarını söyledi. Hamas, açıklamasına kanıt olarak kaçırılan askerin yaka numarasını da verdi ve isminin Şaol Aron olduğunu belirtti. 

Haberin gelmesinin ardından Gazze'deki Şifa Hastanesi'nin önünde sevinç gösterileri yapıldı. 

Hamas yetkilisi Usame Hamdan konuyla ilgili Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada, “İsrail’in bu gelişmeyi iyi okuması lazım, bu işi böyle götüremezler,  halkımızın yanında duranlar tarih yazacak. Bugün İsrail’e verdiğimiz mesaj şudur: Gazze’ye giremezsiniz. Askerin esir alınması askerlerin öldürülmesinden daha önemli bir durum. Kimsenin bize kalkıp şartlar dayatmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

İsrail'den yalanlama

Ancak İsrail, İzzeddin Kassam Tugayları'nın açıklamasını sabah saatlerinde yalanladı. İsrail'in BM Büyükelçisi, "Kaçırılan hiçbir İsrailli asker yok. Bu söylentiler gerçek dışı" dedi.

İzzeddin kassam Tugayları 2006 yılında İsrail askeri Gilad Şalit'i kaçırmış 2011'de 'takas anlaşması' gereği, 1000'den fazla Filistinli tutuklunun salıverilmesi karşılığında serbest bırakmıştı.

Ancak İsrail daha sonra serbest bıraktığı Filistin tutukluların önemli bir kısmını yeniden tutukladı.

Hamas yönetimi tutuklanan Filistinlilerin yeniden serbest bırakılmasını istiyor.

Sevinç gösterilerinde onlarca yaralı

İzzeddin Kassam Tugayları'nın İsrailli bir askeri esir aldığını açıklaması, Filistin'de sevinçle karşılandı.

Batı Şeria'nın çeşitli kentlerinde düzenlenen yürüyüşlerde, Filistin bayrakları taşınıp, marşlar söylendi. Gösterilerde, direniş gruplarına, İsrail karşıtı eylemlerini sürdürme çağrısı yapıldı.

Camilerden tekbir sesleri yükselirken, çeşitli kentlerde havai fişekler atıldı. El Halil kentindeki kutlamalarda İsrail güçleriyle Filistinliler arasında çatışma çıktı, 70 Filistinli yaralandı. El Halil çarşısında İzzettin Kassam Tugayları'nın bir İsrail askerini esir almasını kutlamak için özel indirim yapılıyor.

Batı Şeria'da Tul Kerim kentinde de İsrail işgal güvenlik güçleriyle Filistinliler arasında çatışmalar devam ediyor. Çatışmalarda ikisi ağır 17 Filistinli yaralandı. İsrail işgal güçleri, gerçek mermi, plastik mermi ve gaz bombaları kullanıyor. 

Kudüs'te ise esir ilanının hemen ardından havai fişekler atıldı, yürüyüşler düzenlendi. İsrail'in Gazze saldırılarının kınandığı yürüyüşe, askerler müdahale etti. Askerler, taşlarla karşılık veren Filistinlilere ses ve gaz bombaları attı. 

13 İsrail askeri öldürüldü

Gazze’ye saldırıları sürdüren ve Şuaciyye’de katliam yapan İsrail ordusu, cumartesi gecesi çıkan çatışmalarda 13 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail yönetimi daha önce 5 askerinin öldüğünü duyurmuştu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları cumartesi gecesi çıkan çatışmalarda İsrail askerlerinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

İsrail savaş uçakları, Gazze'de saldırılardan kaçan sivilleri bombaladı. Sokak ortasındaki sivilleri hedef alan İsrail çoğu çocuk en az 72 kişiyi öldürdü.

İsrail ayrıca, Şecaiyye bölgesinde cesetlerin toplanması için varılan iki saatlik ateşkesin süresinin dolmasını beklemeden saldırılarına yeniden başladı.

Hamas'ın sözcüsü Sami Ebu Zuhri İsrail'in Şecaiyye bölgesinde bir katliam yaptığını ve savaş suçu işlediğini söyledi.

Ebu Zuhri, "İsrail, uğradığı yenilgiye karşı sivillere yönelik saldırılarını yoğunlaştırıyor. Şecaiyye bölgesindeki evlerin çoğu uyarı vermeden sakinleri içindeyken vuruldu" dedi.

Ebu Zuhri, Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını, Batı Şeria’da tutuklanan Filistinlilerin serbest bırakılmasını ve İsrail’in tüm saldırılarını durdurmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Hamas'ın bir diğer sözcüsü Fevzi Berhum ise İsrail'in Şecaiyye'de katliam yaptığını ve amacının halkın iradesini kırmak olduğunu söyledi.

Filistin direnişinin tüm gücüyle savaştığını ifade eden Berhum, "Ateşkes yok, teslim yok. İsrail şartlarımızı kabul edene kadar savaşacağız. Dünyayı kanımızla utandıracağız" diye konuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.