Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

Gazze'nin sesi: 'Klavye direnişçileri'

Filistinli aktivistler, Gazze'ye saldırılar düzenleyen İsrail'le, sosyal medyada başlattıkları kampanyalar aracılığıyla mücadele ediyor.Gazze'nin yoğun ateş altında olduğu bu dönemde, Filistinli aktivistler ellerindeki tek silah olan klavyeyi kullanarak İsrail'le mücadele veriyor. Bir grup Filistinli, devrimlere önayak olduğuna inandıkları sosyal medyanın gücünün küçümsenmemesi gerektiğini söylüyor. Daha önce İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların açlık grevine dikkat çekmek için, şimdiyse Gazze'yle ilgili sosyal medya üzerinden harekete geçen aktivistlerden birisi de 31 yaşındaki Mahmud Hırebat.

Hrebat, 12 Haziran'da Hamas'ın, İsrailli üç genci kaçırmasıyla ilgili olarak İsraillilerin başlattığı #BringBackOurBoys (Çocuklarımızı geri getirin) hashtagini, bu sefer nasıl kendilerinin kullandığını anlatıyor. Hrebat, "Biz de onlarla aynı vagona atladık, bu sefer onların çocukları yerine kendi çocuklarımızın hikayesini anlattık" diyor.

Ancak İsrail sosyal medyada son derece görünür durumda. Yalnızca İsrail ordusuna ait resmi Twitter hesabının 304 bin takipçisi bulunuyor. İsrail hükümeti ise, 'Hamas'ın yalanlarına karşı gerçekleri söyleyin' diyerek Twitter, Facebook ve Youtube kullanımını teşvik etmeye çabalıyor. Hatta İsrail Başbakanlık Ofisi, daha önce ordunun Gazze'deki operasyonlarını meşrulaştırmak adına tweet satın alırken yakalanmıştı.

Bütün bu zorluklara rağmen, Filistinlilerin sosyal medya üzerinden seslerini duyurma umutları var. Filistinlilere ait bölgenin yarısından fazlasında internete erişim olması da bu umudu bir nebze artırıyor.

'Herkes ekrana yapışmış durumda'

Ancak sosyal medyanın gücünün abartılmaması gerektiğini düşünenler de var. Filistin Kurtuluş Örgütü yetkilisi Issam Bakr, insanların çoğunun sosyal medya üzerinden ileti veya yorum göndermekle kendilerine düşen sorumluluğu yerine getirdikleri yanılgısına düştüğünü ifade ediyor.

Üç yılını İsrail hapishanelerinde geçiren Bakr, "Hiçbir şey İntifada'da olduğu gibi değil. O zaman mücadele fizikseldi. Şimdiyse herkes ekrana yapışmış durumda" diyor.

Ramallah'ta bulunan Birzeti Üniversitesi'nin öğretim görevlilerinden Prof. Dr. Majdi El Malki de, insanların tepkilerini yalnızca sosyal medya üzerinden koyduğu görüşünü savunuyor. Filistinlilerin direnişinin önünde finansal engeller olduğunu da savunan Malki, "İnsanlar, daha önce sonuca ulaşmayan çabalar sebebiyle yılgınlık ve hayal kırıklığı içerisinde" diye görüş belirtiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.