Sosyal Medya

Coğrafyamız

Tatar lidere giriş yasağı

Kırım’daki Rusya denetimindeki yönetim, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov’a, Kırım ve Rusya Federasyonu topraklarına giriş yasağı koydu. Kırım Tatarları’nın lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na da aynı yasak konmuştu.Çubarov, Kırımoğlu’na giriş yasağı getirilmesi nedeniyle ilk kez Kırım dışında gerçekleşen Milli Meclis toplantısına katılmak üzere, Cuma günü Kırım’dan Ukrayna’nın Herson ilinin Geniçesk ilçesine geldi. Burada Kırımoğlu'nun da katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından Çubarov ve diğer Meclis üyeleri karayoluyla Kırım sınırındaki Cankoy’a  vardıklarında, burada Çubarov’un Kırım’a ve Rusya topraklarına girişinin yasaklandığı tebliğ edildi. Rusya yanlısı yönetimin Kırım’a savcı olarak tayin ettiği Nataliya Poklonskaya, ilgili kararı Çubarov’a okudu.

Söz konusu tebligatta Çubarov’un Rusya Federasyonu’nun sıınırdan çıkış ve giriş ilkelerini ihlal ettiği gerekçesiyle kendisine beş yıl boyunca Rusya Federasyonu topraklarına giriş yasağı getirildiği belirtiliyor ve bu beş yıllık sürenin dolmasından önce Rusya’ya giriş yapmaya kalkması halinde, kendisine ceza davası açılabileceği ifadeleri yer alıyor.

Çubarov, daha sonra katıldığı bir televizyon programında, savcınn kendisine “Rusya’ya yönelik olumsuz tavrı olan siyasetçilerle ilişki içinde olma” suçlamasını tebliğ ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Al Jazeera Türk'ün sorularını yanıtlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Ali Hamzin, Meclis’in diğer üyelerinin sınırdan geçerek Kırım’a girdiklerini belirterek, yarın Kırım’da Meclis’in bir toplantı yapacağını ve burada, bundan sonrasına yönelik eylem planının belirleneceğini dile getirdi.

Dünya Tatarlar Kongresi Toplanıyor

Meclis’in Cumartesi günkü toplantıda ayrıca, bu yılın sonuna kadar Dünya Tatarlar Kongresi’ni düzenleyeceğini de kaydeden Ali Hamzin, bu kongreye Kırımoğlu ve Çubarov’un eşbaşkanlık yapacaklarını söyledi. Kongrenin Kiev’de gerçekleşme olasılığının güçlü olduğunu söyleyen Ali Hamzin, kongrenin Türkiye ve Romanya’da da düzenlenebileceğini belirtti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');