Sosyal Medya

Coğrafyamız

Darbenin yıldönümünde gözaltı dalgası

Mısır güvenlik güçleri, 3 Temmuz 2013’te Abdülfettah Sisi’nin komutasında gerçekleştirilen darbenin ardından kurulan Darbeyi Ret Meşruiyete Destek Koalisyonu’nun sözcüsü Mecdi Kurkur’u gözaltına aldı.Darbeyi Ret Meşruiyete Destek Koalisyonu’na bağlı İstiklal Partisi’nin avukatı Eşref Amran, Kurkur’un güvenlik güçlerince neden gözaltına alındığına dair herhangi bir bilgi verilmeden Kahire’nin doğusundaki Nasr bölgesindeki evinden alındığını söyledi.

Amran, Mecdi Kurkur’un Nasr bölgesindeki polis merkezinde tutulduğunu aktardı.

Mısır'da Salı günü de Darbeyi Ret Meşruiyete Destek Koalisyonu yöneticilerinden ve İstiklal Partisi Genel Başkanı Mecdi Hüseyin ile İnşa ve Kalkınma Partisi Başkan Yardımcısı Nasır Abdüsselam gözaltına alınmıştı.

Söz konusu gözaltılara ilişkin Kurkur, "Koalisyona dâhil olan siyasi partilere, gelecek dönemde daha büyük baskıyla karşılaşacakları mesajı verilmeye çalışıldığı" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek Koalisyonu, daha önce yaptığı yazılı açıklamada, 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin birinci yılına yaklaşılırken ülke genelinde "Onurumuzla yaşayacağız" adı altında gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapmıştı.

Mısır’da geçtiğimiz yıl gerçekleşen 3 Temmuz darbesiyle devrilen eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de hakkında açılan farklı davalardan yargılanıyor.

Tartışmalı seçimler sonucunda cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbenin ardından yüzlerce Müslüman Kardeşler mensubu idam ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Darbenin yıldönümü

İdama mahkûm edilen isimler arasında Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii de yer alıyor.

Ülkedeki darbe karşıtları darbenin yıldönümünde büyük çapta gösteriye hazırlanıyor.

Perşembe günü darbe karşıtları tarafından ‘öfke günü’ ilan edilirken, yüz binlerce göstericinin Sisi liderliğindeki darbe rejimini protesto etmesi bekleniyor.

Ülkede darbenin ardından başlayan büyük çapta insan hakları ihlalleri nedeniyle mağdur olan kesimler arasında gazeteciler de var.

Haksız suçlamalarla ve hiçbir somut delil olmadan aylarca yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed 7 ila 10 yıl arasında hapis cezasına mahkûm edildiler.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.