Sosyal Medya

Coğrafyamız

Libya’da iki Türk kaçırıldı

Libya’nın başkenti Trablus’ta çalışan iki Türk vatandaşı, salı akşamı kimliği belirsiz kişilerce kaçırıldı. Kaçırılan Türklerin nerede tutulduğuyla ilgili bir bilgiye henüz ulaşılamadı.Dışişleri kaynaklarının verdiği bilgiye göre, Nazım Süpürgeci ve Emrah Bahçeci isimli iki Türk vatandaşı, Trablus’ta kaldıkları yerden çıktıkları sırada yolda kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından alıkonuldu.

İşçiler, Summa İnşaat Şirketi’nde satın almacı olarak görev yapıyor. İşle ilgili bir görüşme için Summa işçilerinin kaldığı kamptan yola çıktıkları sırada alıkonulan Süpürgeci ve Bahçeci’nin nerede tutuldukları bilinmiyor.

Dışişleri kaynakları, şirket yetkililerinin ve büyükelçilik çalışanlarının yerel makamlarla irtibat halinde olduğu bilgisini verdi.

Türk Dışişleri’nden Libya için güvenlik uyarısı verilmişti

Libya’da darbe girişiminde bulunan emekli General Halife Hafter, Muammer Kaddafi'ye karşı savaşan ancak Libya'nın yeni döneminde bir türlü kontrol altına alınamayan silahlı örgütlere karşı mücadele başlattığını açıklamış; Türk ve Katar vatandaşlarının istihbarat faaliyetinde bulunduğunu ve ‘teröre destek verdiğini’ iddia etmişti. 

22 Haziran’da Halife Hafter, Türk ve Katar vatandaşlarının 48 saat içinde Libya'nın doğusunu terk etmelerini istemişti. Ardından, ülkenin doğusunda çalışan 420 Türk işçi İstanbul'a getirildi.

Bingazi ve doğu bölgelerinde orduya bağlı ‘Libya Kalkanı’ güçleriyle emekli Tuğgeneral Halife Hafter'e bağlı birlikler arasında çıkan çatışmalar sürüyor.

Dışişleri Bakanlığı, 14 Haziran'da güvenlik kaygıları nedeniyle Bingazi'deki Türkiye Başkonsolosluğu'nun faaliyetlerini geçici olarak askıya almış, diplomatik personeli başkent Trablus'a göndermişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.