Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

ATAK helikopteri teslim ediliyor

3 adet T-129 ATAK helikopterinin teslim töreni salı günü yapılacak.Helikopter temininde dışa bağımlılıktan kurtulmak isteyen Türkiye, 2007 yılında İtalyan-İngiliz firmasıyla sözleşme imzalamıştı ve ilk aşamada 50 helikopterin, milli sanayinin de yoğun katılımıyla üretimi için çalışmalara başlanmıştı.

2010 yılında da 50 helikopterden daha önce teslim alınması öngörülen ve "Erken Duhul" olarak adlandırılan 9 helikopter için yeni bir sözleşme imzalanmıştı.

Şu ana kadar 3 tanesi envantere giren helikopterlerin teslim töreni, salı günü Kara Havacılık Okul Komutanlığında yapılacak.

Taarruz, Taktik-Keşif Helikopteri T-129 ATAK'ın, Türk Kara Kuvvetlerinin operasyon gücüne önemli katkı sağlaması bekleniyor.

TUSAŞ, helikopterin gövdesini oluşturan 6 bin 400 parçanın 6 bin 200'ünü kendi tesislerinde üretti.

Helikopterlerin seyrüsefer, görev, kumanda, görüntüleme, haberleşme, elektronik harp ve silah kontrol sistemleri ASELSAN tarafından geliştirildi.

Gelecek dönemde teslimatı yapılacak helikopterlerde ROKETSAN üretimi CİRİT ve MIZRAK-U füzeleri ile ASELSAN üretimi yeni elektronik harp sistemleri de yer alacak.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.