Sosyal Medya

Coğrafyamız

Tüm siyasi oluşumları kapsayan bir hükümet kurduk

Libya Başbakanı hükümet ile ilgili açıklamalarda bulundu.Libya Başbakanı Ahmed Maatik, başkent Trablus'taki başbakanlık merkezinde düzenlediği basın toplantısında, siyasette aktif olan tüm kesimlerle iletişime geçerek memnun etmeye çalıştıklarını belirtti. Maatik, "Bu görüşmeler kapsamında rol sahibi herkesi bu zor dönemde diyalog ve milli uzlaşmaya davet ettik" dedi.

Geçici Başbakan Abdullah es-Sini'yle aralarında herhangi bir sorunun olmadığını ifade eden Maatik, "Ancak başbakanlık görevini teslim alma konusunda biraz zamana ihtiyaç var" ifadesini kullandı.

Maatik, şunları kaydetti:

"Libya'nın milli güvenliğini tehdit eden konuların başında terör geliyor. Bu sebeple hükümetimiz, ordu ve istihbaratı bir araya getirerek terörün her türlüsüyle mücadele edecek. Ülkede yapılan askeri operasyonlar, devlet kriterlerine ve uluslararası toplumdan destek alarak yapılmalıdır."

Milli Genel Kongre (MGK), mart ayında Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güvenoyunu çekmiş ve geçici olarak bu göreve Savunma Bakanı Abdullah es-Sini getirilmişti. Sini, parlamentodan güvenoyu alan Ahmed Maatik'in seçiminde şaibe olduğunu iddia ederek, görevi yeni Başbakan Maatik'e devretmeyi reddetmişti.

MGK Başkan Yardımcısı Salih el-Mahzum ise Sini başbakanlığındaki hükümetin, "güvenliği temin etme konusunda" başarısız olduğunu savunarak, "Sini, ülkede güvenliği sağlayamadı, kamu malının büyük ölçüde zarar görmesine sebep oldu. Görevi bir an önce seçilmiş Başbakan Maatik'e vermesi gerekiyor" açıklamasında bulunmuştu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.