Sosyal Medya

Dünya

Tayland eski başbakanı gözaltında

Perşembe günü gerçekleştirilen darbenin ardından, Tayland’da aralarında yargı kararıyla görevden alınan eski başbakan Yinglak’ın da bulunduğu siyasetçiler gözaltına alındı.Eski başbakan Yinglak Şinavatra’nın yanı sıra geçici başbakan Niwattumrong Boonsongpaisan da gözaltına alınıp askeri üsse götürülen 39 milletvekili arasında bulunuyor.

Al Jazeera’ye konuşan Albay Veerechon, “Üsse götürülen herkese iyi bakıyoruz. Hepsi gözaltında. Şu anda birlikte kalmıyorlar. Onlara dinlenmeleri için zaman tanıyoruz” dedi.

Tayland ordusu 20 Nisan Salı günü sıkıyönetim ilan etmişti. Perşembe günü ordu Komutanı Prayuth Chan-ocha, altı aydır gösterilerin sürdüğü ülkede düzeni sağlamak için yönetime el koyduklarını açıkladı.

Darbeyle birlikte sokağa çıkma yasağı uygulandı ve gösteri yapanlar dağıtıldı.

Başbakan görevden alınmıştı

7 Mayıs’ta Tayland'da mahkeme, bir yakınını danışman olarak atayan Başbakan Yinglak Şinavatra’yı ‘görevi ihmal ve yetkilerini kötüye kullanmak’ suçlarından dolayı görevden almıştı.

2011'deki seçimi kazanan Başbakan Yinglak Şinavatra, ülkesinin ilk kadın lideriydi. 2006'da darbeyle görevden uzaklaştırılan ve 2008'de ülkeden kaçan eski başbakan Taksin Şinavatra'nın da kardeşi.

64 yaşındaki Taksin, görevini kötüye kullanmaktan ve yolsuzluk yapmaktan suçlu bulunarak iki yıl hapse mahkûm edilmişti. Onun kurduğu ya da destek verdiği partiler ise 2001'den bu yana ülkedeki tüm seçimleri kazanmıştı.

Seçim de çözüm olmadı

Taksin’in ülkeye dönebilmesine olanak tanıyan tasarının ekim sonunda parlamentonun alt kanadı tarafından kabul edilmesiyle ülkede muhalifler ayaklandı. Gösterilerde çok sayıda kişi yaşamını yitirdi.

Yinglak, krize son verebilmek amacıyla parlamentonun alt kanadını feshetme kararı almış ve 2 Şubat'ta erken seçime gitmişti. Anayasa Mahkemesi, muhalefet partilerinin boykot ettiği seçimi geçersiz saymıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.