Sosyal Medya

Sağlık

MERS ölümleri sürüyor

MERS ölümleri sürüyor 775 kişinin ölümüne neden olan SARS hastalığının değişik bir türü olan corona virüsü, özellikle Suudi Arabistan’da etkili olmaya devam ediyor. Son 24 saatte 6 kişi hastalık nedeniyle öldü.Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Cumartesi günü 6 kişinin daha MERS-CoV hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca Riyad'da 4, Cidde'de 2 ve Mekke'de bir kişinin virüse yakalandığı belirtildi.

2012 yılından bu yana ülke genelinde virüsün bulaştığı 480 kişiden 139’u öldü. Sadece 2014 yılının mayıs ayında hastalığa yakalanan 109 kişiden 28'i hayatını kaybetti.

Deve uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü hastalığın insanlardansa hayvanlar aracılığıyla yayılmasının daha yüksek ihtimal olduğunu belirtiyor. Ancak virüs, hastane gibi ortamlarda insanlar arasındaki etkileşim sonucu yayılıyor.

21 Nisan’da Sağlık Bakanı olan Adel Fakieh, Suudi Arabistanlıları develerle yakın temastan kaçınmaları yönünde uyardı. Çiğ et ve süt yenilmemesi gerektiğini söyledi.

MERS nasıl ortaya çıkıyor?

Virüsün yarattığı etkiler arasında akciğer enfeksiyonu, ateş, öksürük ve solunumda güçlük yer alıyor. Ayrıca böbreklerde de rahatsızlığa neden oluyor. Virüsün insandan insana hangi yolla bulaştığı henüz tespit edilemedi. Ayrıca virüse karşı kullanılan bir aşı da yok.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.