Sosyal Medya

Coğrafyamız

Cumhurbaşkanı kendi maaşını düşürdü

Tunus Cumhurbaşkanı Munsef Marzuki, ülkenin ‘finansal ve ekonomik kriz’ yaşadığını ileri sürerek kendi maaşının üçte ikisinde kesinti yaptığını açıkladı.Cumhurbaşkanı Munsef Marzuki, Tunus’un ekonomik durumunun ‘kritik’ olduğunu söyleyerek, ‘finansal ve ekonomik krizden’ dolayı kendi maaşının üçte ikisini kesti.

AFP haber ajansına göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Adnan Mansar, Marzuki’nin aylık maaşının 30 bin Tunus dinarı (yaklaşık 19 bin dolar) olduğunu söyledi.

2011’den buna yana cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Marzuki aynı zamanda cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan harcamaların da azaltılması emrini verdi.

Tunus ekonomisi Bin Ali rejimine son veren 2011’deki devrimden sonra istikrarsızlığa sürüklendi. Ülkede bazı kesimler yüksek işsizlik rakamları ve yoksulluğun yanına cumhurbaşkanlığı harcamalarının yüksek olduğundan şikâyetçiydi.

Dünya Bankası’ndan destek

Cuma günü ayrıca Dünya Bankası Tunuslu orta ve küçük işletmelere 100 milyon dolar kredi vermeyi onayladı. Krediyle Tunus’taki özel sektörün canlandırılması hedefleniyor.

Tunus’ta yaklaşık 624 bin işletme bulunuyor ve bu işletmelerde toplam bir milyon 200 bin kişi çalışıyor. Ancak bu rakam ülkedeki iş gücünün sadece yüzde 44’ünü oluşturuyor.

Geçtiğimiz hafta hükümet ülkedeki kamusal finansmanın kritik seviyeye geldiğini ve Nisan ayı maaşlarının ödenebilmesi için ‘olağanüstü tedbirler’ uygulandığını açıklamıştı.

Ocak ayında ise ülkede siyasi istikrarı sağlama adına yeni teknokrat hükümetin iş başına gelmesinin ardından, Uluslararası Para Fonu (IMF), Tunus’a destek için verilecek 1 milyon 760 bin dolar kredinin 500 milyon dolardan fazla bir kısmını serbest bırakmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.