Sosyal Medya

Yaşam

Telekulakçı paralel polisleri küpür değil, deliller yaktı

Adana’da 6 polisin telekulak soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından, paralel medyada başlatılan ‘Küpürlerle operasyon yapıldı’ iddiasını adli kaynaklar delillerle çürüttü.Adana’da 6 polisin telekulak soruşturması kapsamında tutuklanmasından sonra soruşturmaya yönelik başlatılan itibarsızlaştırma çabaları dikkat çekti. Şüphelilerin avukatları ile bir kısım medya, özellikle de paralel yapı, soruşturmanın sadece gazete küpürleri gerekçe gösterilerek başlatıldığını ve dosyada hiç bir delil bulunmadığı iddia etti. Adli kaynaklar ise bu iddiaları tamamen çürütüyor. Edinilen bilgilere göre polislerin tutuklanmasına neden olan delillerin basında emniyet istihbarat şubedeki bilgisayarlarından çıkan log kayıtları ve bu kayıtlarda bulunan sahte dinleme raporları yer alıyor. Paralel Örgüt yandaşları soruşturma dosyasına giren delilleri görmezden geldi.
 
YALAN: Gazete küpürleri tek delil
 
DOĞRU: Emniyetin harddiskinde var
 
Sorusturmanın temel dayanağı olan deliller iddia edildiği gibi gazete küpürleri değil, Emniyet İstihbarat Dairesi’nin harddisklerindeki log kayitlarindan elde edilen belgeler. Bu harddisklerin tahrif edilmiş oldugu, ancak teknik ekiplerin belgelerin bir kısmını geri dönüştürmeyi başardığı ortaya çıktı.
 
YALAN: Dinlemeler mahkeme izniyle
 
DOĞRU: Mahkeme heyeti oluşturulan sahte raporla yanıltıldı
 
Kentteki üst düzey kamu görevlileri ile yargı mensuplarını dinleten paralel yapı, bu kayıtları santaj amacıyla depoladı. Paralel örgüt, dinlemenin yasal kılıfını da hazırladı. Sahte bir istihbarat raporu düzenleyerek hedef aldığı ismin telefon numarasını yasadışı örgüt veya çete üyesinin kullandığı telefon numarası gibi mahkemeye sundu. Telefon numarası doğru, isim ise sahteydi. Sahte isimlerle yıllarca dinleme yapıldı. Mahkemeler oluşturulan sahte raporlarla yanıltılarak dinleme izinleri alındı.
 
YALAN: Hakim ve savcılar dinlenmedi
 
DOĞRU: Yargı mensupları sahte isimlerle dinlendi
 
Gerek şüpheli avukatları, gerekse de paralel yapının destekçisi bazı gazeteciler hakim ve savcıların dinlenilmediğini öne sürdü. Ancak soruşturma dosyasına giren belgeler, yargı mensuplarının sahte isimlerle dinleme mağduru olduğunu açıkça ortaya koydu. Hakim ve savcılar, yasadışı örgüt mensubu yöneticisi gibi İstihbarat Şubeye bağlı teknik takip bürosu tarafından dinlendi. Deliller dosyaya girdi.
 
YALAN: Şüphelilere adli kontrol uygulanmalı
 
DOĞRU: 12 yıla kadar hapis isteniyor
 
Şüpheliler Türk Ceza Kanununun 204/2, 267, 271. maddeleri gereği tutuklanmaya sevk edildi. Bu kanun maddeleri gereği 7 yıldan 12 yıla kadar hapis isteniyor. Öte yandan şu ana kadar Emniyet İstihbarat Şubelerinin yaptığı “önleme dinlemelerinin” büyük çoğunluğunun örgüt çıkarları doğrultusunda yapıldığı belirtiliyor. Paralel yapının istihbari dinlemelerde aynı yöntemi kullandığı ifade ediliyor.
 
YASADIŞI DİNLENEN 50 KİŞİ ŞİKAYETÇİ
 
Adana dinleme soruşturması kapsamında tutuklanan 6 polis için savcı 7 yıl ile 12 yıl arasında değişen hapis cezası talep etti. Adana Nöbetçi 1. Sulh Mahkemesine sevk edilen şüpheli polisler Hakim İbrahim Sarı tarafından TCK’nın 204/2-267 ile 271 maddeleri kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi.10 Savcı ve Hakimin şikayetçi olduğu soruşturmada polisler görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi belgeyi sahte olarak düzenlemek, başkalarını aldatacak şekilde değiştirmek, hukuka aykırı fiil isnat etmek, yetkili makamlara işlenmiş gibi ihbar etmek ve işlenmeyen suçun delil veya emarelerini soruşturma yapılmasını sağlayacak biçimde uydurmakla suçlanıyorlar. Bu kapsamda dinlenildiğini iddia eden polislerden 10’u ile hakim ve savcı yaklaşık 50 kişi daha şikayetçi oldu.
 
İL İL DİNLEME SKANDALI
 
30 ilde 147 bin 858 kişiyi paralel yapının dinlediği ortaya çıktı. Paralel yapılanma kamuoyunun bildiği ‘Ergenekon, uyuşturucu, terör’ gibi soruşturma dosyalarının içerisine dinlemek istedikleri isimleri monte etti. Buna göre, Adana’da 13 bin, Ankara’da 11 bin, Antalya’da  7 bin, Aydın’da 2 bin 764, Elazığ’da 3 bin, Bursa’da 3 bin 596, Edirne’de bin 273, Erzurum’da bin 999, Eskişehir’da bin 429, Gaziantep’te 15 bin 426, Hatay’da 10 bin 817, İstanbul’da 28 bin 508, İzmir’de 12 bin 978, Kayseri’de bin 770, Kilis’te bin 332, Kocaeli’de 5 bin 896, Konya’da 4 bin 389, Sakarya’da 2 bin 816, Samsun’da bin, Trabzon’da bin 119, Tunceli’de bin 374, Van’da 8 bin 489 kişi dinlenmişti. TİB kayıtlarına göre de, Emniyet’in 2 yılda toplam 1 milyon 73 bin kişiyi dinlediği ortaya çıkmıştı.
 
TIR soruşturması: yüzbaşı tutuklandı
 
Adana’da, MİT’e ait TIR’ların aranması nedeniyle açılan ‘casusluk’ soruşturması kapsamında Ankara’da gözaltına alınan Jandarma İstihbarat Yüzbaşı Hakan Gençer tutuklandı. Suriye’ye 19 Ocak’ta giden MİT’e ait TIR’ların Adana’da aranmasının ardından kapatılan özel yetkili mahkeme savcıları ile bazı jandarma subayları kısa sürede başka görevlere ve illere atanmış, bu aramanın yapılması ile ilgili olarak da ‘casusluk soruşturması’ açılmıştı.Yüzbaşı Hakan Gençer, cezaevine gönderildi. TIR’larla ilgili Ankara’da da 7 muvazzaf asker daha ifade verdi.
 
ADANA HAKİMİ: VERDİĞİM KARARLAR HUKUKİ
 
Adana’da dinleme skandalına karışan 6 polis hakkında tutuklama kararı verdikten sonra sosyal medya paylaşımları nedeniyle eleştirilen Adana 1. Sulh Ceza Hakimi İbrahim Sağır eleştirilere cevap verdi. Hukuki gerekçeler ışığında karar verdiğini vurgulayan Sağır, “Hakim dosyanın muhteviyatına bakarak hukuki gerekçeler ve vicdani kanaatine göre karar verir. Verdiğim karardan eminim” dedi. Başbakan Erdoğan’a sevgisi nedeniyle hakkında araştırmalar yapıldığını anlatan Sağır “Verdiğim kararla özel hayatımın ne ilgisi var” diye sordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.