Sosyal Medya

Coğrafyamız

Suriye Ermenilerine kapı açık

ürk Dışişleri Bakanlığı Suriye'den Türkiye'ye gelen sığınmacılar arasında din, mezhep ayrımı yapılmadığını hatırlatarak, bu kapsamda Suriyeli Ermenilerin de Türkiye'ye gelebileceğini duyurdu. Ermeni cemaatine de bununla ilgili bilgi verildi.Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Suriye’nin Keseb bölgesinde ikamet eden Suriyeli Ermenilerin de kabul edilebileceğini ve koruma sağlanabileceğini Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdi. Ankara bu durumu resmi kanallardan Ermeni cemaati temsilcilerine de aktardı.

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’ye sığınan yaklaşık 800 bin Suriyelinin olduğu gibi, Suriyeli Ermenilerin ihtiyaçlarının da karşılanacağı belirtildi:

Rejimin mezaliminden kaçan, hangi etnik, dini, mezhepsel kökenden olursa olsun, tüm Suriyelilere kapılarımızı açarak uluslararası insancıl hukukun ve vicdanın gereklerini yerine getirmek hususunda tüm imkânlar seferber edilmektedir.” 

Bakanlık son zamanlarda Keseb'teki Suriye Ermenilerinin durumuyla 'geçmişte yaşanan bazı üzücü hadiseler' arasında parellilik kurulması girişimlerini de kınadı. Türkiye'nin muhalif güçlere topraklarını kullandırdığı iddialarının da gerçek dışı olduğunu vurguladı. 

Ermeniler göç ediyor

Yaklaşık bir haftadır yoğun çatışmaların sürdüğü Türkiye sınırındaki Keseb kasabası, 23 Mart’ta muhaliflerin eline geçti. Hür Suriye Ordusu ve Nusra Cephesi’nin kontrolündeki kasaba, Hatay’ın Yayladağı ilçesine birkaç kilometre uzaklıkta. Bölgede Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmalar sürerken, birçok kişi kasabayı terk ediyor.

Al Jazeera’ye konuşan Kesebli Ermeniler, bölgede yaklaşık 2000 Ermeni’nin yaşadığını, bu sayının neredeyse yarısının Lazkiye’ye göç ettiğini söyledi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.