Sosyal Medya

Çocuk

E.A.E 3 – Yanlış Kabullenme

Bir çocuğun bir birey olarak kabul edilmediği hissi, kabul edilmeyen davranışlarının sayısı tarafından belirlenir. Çocuğunun çoğu davranışını kabul edemeyen ebeveynler, ister istemez çocuklarındaki birey olarak kabul edilmeme hissinin derinden ilerlemesine neden olur.Bazı ebeveynler çocuklarının davranışlarının çoğunu kabul ediyor gibi davranırlar ama bu ebeveynler de iyi anne baba olmak için rol yapıyorlar.
 
Bir ebeveynin beş yaşındaki çocuğunun geç saatlerde uyumasından rahatsızlık duyduğunu düşünün. Ebeveynin kendisine özgü bir ihtiyacı olsun, yeni bir kitap okumak. Ayrıca çocuğunun uykusunu yeterince alamamasından, ertesi gün huzursuz olmasından veya hastalanmasından endişe ediyor. Ancak, bu anne tolerans yaklaşımını izlediği ve prensipleriyle çakışmasından korktuğu için çocuğuna erken yatması konusunda bir istekte bulunamıyor. Bu ebeveyn "yanlış kabullenme" sergiler.
 
Bir ebeveyn çocuğunu yanlış kabulleniyorsa,  bunun çocuk üzerinde etkisi ne olur? Herkesin bildiği gibi çocuklar ebeveynlerin tavırlarına karşı çok duyarlıdır. Çocuklar oldukça garip bir şekilde ebeveynlerinin gerçek hislerini anlarlar çünkü ebeveynler çocuklara sözsüz mesaj gönderirler.
 
Bir anne aslında kabul etmiyor ama tavırları çocuk tarafından kabul etmiş gibi algılanıyorsa ne olur. Çocuk bu tavırsal mesajı aldı bile. Şimdi gerçekten kafası karıştı.
"Karışık mesaj" ya da çelişkili ipuçları alıyor. Uyumamasının sorun olmadığını söyleyen tavırlar ama annesinin bu durumdan hoşlanmadığını söyleyen ve sözlü olmayan ipuçları. Çocuk çıkmazda. Uyumak istemiyor ama aynı zamanda sevilmek ( kabul edilmek ) istiyor. Uyanık kalması anne tarafından kabul edilir görünüyor ama annesinin yüzünde hiddetli bir bakış var. Şimdi ne yapacak? Çocuğu böyle bir çıkmaza sokmak, onun psikolojik sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir.
 
Bir çocuk " karışık mesaj" alırsa, ebeveynin içtenliği ve dürüstlüğü konusunda ciddi şüpheler duymaya başlayabilir. Sonuç olarak, çocuğun bu tür bir ebeveyne karşı güvensizliği artar.
 
Çocuğunuzun davranışını kabullenmeyip çocuğu kabul eder misiniz?
 
Yeni kanepenizin üzerinde kirli ayakkabılarıyla oturmasını kabul etmediğinizi sezerse, bundan, kanepede uzanan ayağını kabul etmeseniz bile onu kişi olarak kabul ettiğiniz sonucunu çıkaracağını oldukça şüpheli buluyorum. Tam tersine o anda yapmakta olduğu şeyle bir bütün olduğundan, hiç şüphesiz annesinin kendini kabul etmediğini düşünür.
 
Bir çocuğun bir birey olarak kabul edilmediği hissi, kabul edilmeyen davranışlarının sayısı tarafından belirlenir. Çocuğunun çoğu davranışını kabul edemeyen ebeveynler, ister istemez çocuklarındaki birey olarak kabul edilmeme hissinin derinden ilerlemesine neden olur. Tam tersi olarak çocuklarının yaptığı ya da söylediği birçok şeyi kabullenen ebeveynler bireysel olarak kabul edildiğini hisseden çocuklar yetiştirir.
 
Sizin için en iyisi, çocuğunuz belli bir zamanda, belli bir şeyi yaptığında onu bir birey olarak onaylamadığınızı kabul etmek olacaktır. Bu şekilde sizi açık sözlü ve dürüst olarak algılamayı öğrenecektir çünkü bu yolla gerçekçi olursunuz.
 
Ayrıca, bir çocuğa, "seni onaylıyorum ama yapmakta olduğun şeyden vazgeç" dediğinizde, bu güç kullanımınızla onun hareketini bir parça bile değiştiremezsiniz. Otorite ve güç kullanımının arkasında ne tür bir açıklama olursa olsun, çocuklar ebeveynleri tarafından reddedilmekten, kısıtlanmaktan ya da yasaklardan nefret ederler. Çocukları, ebeveynler tarafından onaylanmayan davranışları değiştirmeye yöneltmek için "sınır koyma" ya da kısıtlama yapmaktan çok daha etkili yöntemler var.

Hazırlayan: Burçin Yılmaz

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.