Sosyal Medya

Coğrafyamız

'ABD askerine ihtiyaç yok'

Afganistan Devlet Başkanı Karzai, ülke askerinin Taliban'a karşı güvenliği sağlamak için yeterli olduğunu, ABD ile güvenlik anlaşması imzalamayacağını söyledi.Görev süresinin dolmasına bir ay kalan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Cumartesi günü meclisteki son konuşmasını yaptı. Afgan ordusunun ülke güvenliğini sağlamaya hazır olduğunu söyleyen Karzai, “Artık ülkedeki Amerika Birleşik Devletleri (ABD) askerlerine ihtiyaç yok” dedi.

ABD askerinin ülkede kalmasına yeşil ışık yakacak anlaşmayı imzalamayı düşünmediğini söyleyen Afgan lider, kararı bir sonraki başkana bırakmak istiyor. 5 Nisan’daki seçimin 10 adayı da, seçilmeleri halinde ABD ile güvenlik anlaşmasını imzalayacaklarını söyledi.

Devlet başkanlığı seçimlerine bir aydan az süre kala, ülkedeki Taliban güçleriyle savaşan ABD askerlerinin varlığının sürdürülmesi tartışması devam ediyor.  

ABD yönetimi, askerlerinin güvende olması için, operasyonlarda özel ayrıcalıklar veren bir anlaşmanın Afganistan hükümetiyle imzalanmasını şart koşuyor.

Afgan halkı ise, bu anlaşmayla ABD askerlerinin evlere baskınlar düzenleyip, gerekçesiz tutuklamalar yapma hakkı kazanmasını istemiyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.