Sosyal Medya

Yaşam

Tahliye taleplerini geri çektiler

Diyarbakır'da görülen KCK davasının tutuklu 91 sanığı, 5 yıllık tutukluluk süreleri dolması nedeniyle, yaptıkları tahliye başvurusundan vazgeçti. Avukatlar mahkemeye başvurarak, tahliye talebinin işleme konulmamasını istedi. Gerekçe; başvuran 5 KCK sanığının bırakılmaması.Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen KCK davasının sanık avukatlarından Cihan Aydın ve Mehmet Emin Aktar, tahliye taleplerini geri çekti. Sanık avukatlarının mahkemeye sunduğu dilekçede, daha önce sanıklar Hasan Hüseyin Ebem, Mehmet Nimet Sevim, Mazlum Tekdağ, Ercan Akyol ve Hüseyin Yılmaz için yapılan tahliye talebinin rededilmesini gerekçe gösterdi. Dilekçede, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin devam ediyor olması ile sanıkların tahliye edilmeleri durumunda örgütün dağ kadrosuna katılabilecekleri" gerekçesiyle reddine karar verildiği hatırlatılarak, "mahkemenin bu kararıyla dava ve tutuklamaya bakış açısının açık bir şekilde ortaya konulduğu" belirtildi. 

Mahkemenin 5 KCK sanığının tahliye taleplerini redetme gerekçesinden endişe duyduklarını vurgulayan avukatlar dilekçede “Bu nedenle mahkemenizin ve yargıçlarının gereksiz yere meşgul edilmemesi, yoğun iş yükü altındaki yargıçların daha fazla mağdur edilmemesi için kapatılan 6. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi tarafından havale edilen dilekçemizin mümkünse tarafımıza iadesi, değilse işleme konulmamasını talep ederiz”dedi.  

Tutukluluk süresini 5 yıla indiren düzenlemenin ardından, KCK operasyonlarının ilk tutuklusu Serdar Ziriğ, davanın ilk tahliye edilen ismi olmuştu.Ziriğ’de sonra da bazı KCK davası sanıkları tahliye edildi. Ancak 5 sanık için geçen hafta yapılan başvuru dün,’örgüte katılabilirler’ gerekçesiyle rededildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.