Sosyal Medya

Coğrafyamız

İki Filistinli öldürüldü

İsrail askerlerinin Batı Şeria’yı Ürdün'e bağlayan Alenbi köprüsünde bir Filistinliyi vurarak öldürmesinin ardından Batı Şeria'da da polise taş atan gruptan bir kişi İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.Filistinli hastane kaynaklarına göre, İsrail askerleri tarafından Ramallah'taki gösteride vurulan Filisntinli ağır yaralandı. Üzerinden kimliğini tespit edecek herhangi bir belge çıkmayan Filistinli hastanede hayatını kaybetti.

Sabah saatlerinde ise İsrail ordusu, Ürdün'den Batı Şeria’ya dönen Filistinli'nin Ürdün Nehri üzerindeki köprüde bir İsrail askerinin silahını almaya çalıştığını, bunun üzerine kendisine ateş edildiğini açıkladı. Aynı zamanda Ürdün vatandaşı olan Filistinli hayatını kaybetti.

Filistinli bir güvenlik yetkilisi ise öldürülen Raid Alaaddin Zueytir ismindeki Filistinlinin 40 yaşında olduğunu söyledi. 

Ürdün, İsrail'den olayla ilgili derhal soruşturma açılmasını istedi. Ürdün resmi haber ajansı PETRA'da yer alan habere göre, Dışişleri Bakanı Nasır Cude, Amman'daki İsrail Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nı çağırarak, 38 yaşındaki Ürdün vatandaşının İsrail askerleri tarafından öldürülmesini kınadı ve olayın 'kabul edilemez' olduğunu söyledi.

İsrail'in 1994'te Ürdün ile imzaladığı anlaşma gereği Filistinliler ve yabancılar Batı Şeria ile Ürdün arasındaki geçişlerde Alenbi köprüsünü kullanıyor. İsrailliler ise güneydeki başka bir kapıdan geçiş yapıyor. 

İsrail askerleri iki hafta önce de Batı Şeria'ya bağlı Bir Zeit'te tutuklamaya çalıştıkları bir Filistinliyi öldürmüştü.

Uluslararası Af Örgütü Şubat ayında yayınladığı raporda İsrail'in Batı Şeria'da Filistinlilere karşı aşırı güç kullandığını açıklamıştı. Rapora göre İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria'da son üç yılda hayati tehlike oluşturmayan 45 Filistinliyi öldürdü, yüzlercesini de yaraladı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.