Sosyal Medya

Yaşam

Neandertaller modern insan gibi konuşuyordu

Modern insanın en yakın akrabası kabul edilen Neandertallerin, kelimeler aracılığıyla iletişim kurduğu öne sürüldü. Yeni araştırma, Neandertallerin günümüzde kullandığımıza benzer birçok dil geliştirmiş olabileceğini ortaya koydu.Avrupa'da yaklaşık 50 bin yıl önce yok olan ve gelişmişlik seviyesi bakımından Homo sapiens'e şaşırtıcı derecede benzerlik gösteren Neandertallerin yeni bir özelliği daha ortaya çıktı.

New England Üniversitesi'nden Profesör Stephen Wroe tarafından yapılan araştırma, Neandertallerin kelimeler aracılığıyla iletişim kurduğunu savundu. Konuşma yeteneği ve dilin evrimi konusunda yıllardır süren tartışmalar, modern insan dışında hiçbir canlının konuşabilmek için gerekli algı kapasitesi ve ses yeteneğini geliştiremediğini savunuyordu.

Zoolog ve paleantolog olan Wroe, uluslararası bir araştırma ekibiyle gerçekleştirdiği çalışmada, 1989 yılında İsrail'de bulunan 60 bin yıllık bir Neandertal hyoid (dil) kemiğini analiz etti.

İnsana büyük benzerlik gösteriyor

3D X-ray taramaları, hyoid kemiğinin sahip olduğu şekil açısından modern insanın en yakın akrabaları şempanze ve bonobonun (cüce şempanze) hyoid kemiğine büyük farklılık gösterdiğini ortaya koydu. Öte yandan, kemiğin Homo sapiens hyoid kemiği ile olan benzerliği, Neandertallerin aslında konuşabildiği düşüncesini doğurdu.

Wroe, Neandertal ile Homo sapiens hyoid kemiğinin benzerlik göstermesine rağmen iki türün de benzer şekilde konuşabildiğini söylemenin çok zor olduğunu da not düştü. Bu soruyu cevaplamak için 3D görüntüleme kullanan ve bilgisayar modelleri oluşturan araştırmacılar, Neandertallerin büyük olasılıkla konuşma yeteneğine sahip olduğu sonucuna vardı.

Wroe, "Fosilleşmiş kemiğin mekanik hareket özelliğini mikro X-ray yöntemiyle inceleyerek, kemiğin karmaşık yapısını içeren modelini çıkarmayı başardık. Modelin insan kemiğiyle yapılan karşılaştırması, mekanik davranış açısından ele alındığında Neandertal hyoid kemiğinin insanınkinden farksız olduğunu gösterdi" ifadesini kullandı.

Sonuçlar, Neandertallerin modern insanın ataları gibi konuşma ve ses yeteneği geliştirmiş olabileceğine işaret ederken, konuşma yeteneğinin kökenlerinin sanılandan daha eski tarihlere uzandığını gösterdi.

Bilim insanları, araştırmalarında daha fazla bilgi edinmek için konuşma yeteneğiyle bağlantılı antik bulgulara ulaşmayı umuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.