Sosyal Medya

Dünya

Rusya: Ukrayna'ya saldırı planımız yok

Rusya, Kırım'daki Ukrayna askerlerine 'teslim ol' çağrısı yaptığı haberlerini yalanladı.Kırım'daki krizde yeni bir gelişme yaşandı. Rusya, Ukrayna birliklerine teslim olmaları için Türkiye saatiyle sabah 05.00'e kadar süre verdiği haberini yalanladı.

Yapılan açıklamada Kırım'daki Ukrayna birliklerine saldırı gibi bir planının olmadığını duyuruldu ve "İddialar tamamen anlamsız" denildi.

Rusya'nın Kırım'da görev yapan Ukraynalı askerlerin yarın sabah 05.00'e kadar teslim olmaları çağrısı yaptığı iddia edilmişti.

Kırım'da görev yapan Ukraynalı askerlere ültimatomun Rusya'nın Karadeniz'deki filosunun komutanı Aleksandır Vitko tarafından verildiği açıklanmıştı.

Ancak bu iddialar akşam saatlerinde yapılan açıklamayla yalanlandı.

MOSKOVA'DAN NATO'YA CEVAP

Öte yandan Moskova'nın Avrupa'nın barış ve güvenliğini tehdit ettiği açıklaması yapan NATO'ya Rusya'dan sert cevap geldi. Rusya, NATO'nun Kırım konusunda yaptığı açıklamanın bölgedeki tansiyonun düşmesine yardımcı olmayacağını duyurdu.

Rus Parlamentosu Başkanı Sergey Narışkin, bu aşamada Ukrayna'ya asker göndermelerine gerek olmadığını söyledi.

AB'DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Kırım kriziyle ilgili bir açıklama da Avrupa Birliği'nden geldi. Avrupa Birliği, Ukrayna konusunu ele almak üzere Perşembe günü devlet ve hükümet başkanları düzeyinde olağanüstü nitelikle zirve düzenleme kararı aldı.

AB dışişleri bakanları, Rusya ile vize anlaşmasının askıya alındığını da duyurdu.

MEDVEDEV-BİDEN GÖRÜŞMESİ

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ile ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden'ın Ukrayna konusunda bir telefon konuşması yaptığı da duyuruldu.

 

Kaynak: Ajanslar

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.