Sosyal Medya

Coğrafyamız

Nijerya'da saldırı: 32 ölü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda üç farklı bölgede düzenlenen silahlı saldırıda 32 kişi öldü. Saldırganların Boko Haram örgütü üyeleri olduğu tahmin ediliyor.Boko Haram örgütü üyeleri oldukları tahmin edilen silahlı kişilerin Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Adamava vilayetinin üç farklı yerinde düzenledikleri saldırıda 32 kişi öldü, onlarca ev ve iş yeri yakıldı.

Saldırılar sırasında Hristiyan teoloji koleji ve bir ilkokulun da aralarında olduğu birkaç bina yandı. Bir görgü tanığı Şuva bölgesindeki saldırıda üç cesetin teoloji okulundan çıkarıldığını, 20 kişinin de köyde öldürüldüğünü söyledi.

Kirçhinga bölgesindeki patlamanın tanıklarından Samuel Garba silahlı kişilerin askeri üniforma giydiklerini söyledi. Saldırganlar daha önceki benzer saldırılarda da bu taktiği kullanmışlardı.

Garba, "Silahlı kişiler dört kişiyi öldürdü, birçok evi yaktılar" dedi.

Nijerya'nın Yobe vilayetindeki bir okulda geçen salı günü düzenlenen benzer bir saldırıda da çoğu çocuk 59 kişi öldürülmüştü.

'Silahlı eylemler son çarpışmalar'

Anadolu Ajansı'na konuşan Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’ın sözcüsü Ahmet Gulak, "direnişçilerin kendi sınırlarını zorladığını, şu anda görülen eylemlerinin son çırpışları olduğunu" ifade ederek, Devlet Başkanı ve ekibinin, sözkonusu saldırıların en aza indirilmesi için ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ahmet Gulak, bazı Boko Haram savaşçılarının, ülke sınırları dışında saklandığını ifade ederek, "Bu terörist faaliyetlerin Nijerya ile sınırlı olmadığını unutmayın. Bu çok yaygın, Kuzey Afrika’dan Libya’ya, Afganistan’a, Pakistan ve daha başkalarına uzanıyor" dedi.

Şubat ayında 300 ölü

Nijerya’nın özellikle kuzeyinde etkinlik gösteren Boko Haram örgütünün eylemleri son yıllarda giderek artıyor. Son bir ayda örgütün saldırılarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 300’e ulaştı.

Birleşmiş Milletler'e göre Mayıs ayından bu yana yaklaşık 300 bin kişi ülkedeki şiddetten kaçmak için mülteci oldu.

Olağanüstü hal ilanı

İsmi ‘yabancı dilde eğitim günahtır’ anlamına gelen örgüt, 2002 yılında kuruldu. En büyük saldırısı 2012’nin Ocak ayında gerçekleşti. Kuzeydeki Kano şehrinde düzenlenen eş zamanlı bombalamalarda 186 kişi öldü.

Ağustos 2011’de de BM binasına isabet eden bomba 23 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, Mayıs 2013’te Boko Haram örgütünün saldırılarına hedef olan Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerine olağanüstü hal ilan etmiş, asker sevkiyatı emri vermişti.

Olağanüstü hâl ilanından bu yana bölgede binden fazla insan öldürüldü.

Şeriatın yönetim biçimi olarak kabul edilmesini hedefleyen grup, Müslüman ya da Hristiyan, bu ideolojiyi reddeden herkesi hedef alıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.