Sosyal Medya

Yaşam

Emniyet: Bilgisayarlarımızı boş bulduk

İstanbul Emniyeti, Al Jazeera’nin savcılığın belgelerin imhası talebiyle ilgili haberi üzerine, "İmha edecek belgemiz yok, bilgisayarları bütün bilgileri silinmiş şekilde devraldık" dedi.Al Jazeera Perşembe yayınladığı özel haberde 25 Aralık soruşturmasını yürüten yeni savcılardan üçünün imzasıyla emniyetten 15 Aralık tarihinden sonraki bilgi ve belgelerin imha edilmesini talep ettiğini duyurmuştu.

İlgili yazıda, “mahkeme kararlarına istinaden yapılan dinleme, iletişim tespiti ve fiziki takip işlemlerinin 15/12/2013 tarihi itibariyle sonlandırılarak imha işlemlerinin Başsavcılığımız nezaretinde yapılması…” ifadesi kullanılmıştı.

25 Aralık soruşturmasını devralan savcıların İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne 8 Ocak’ta yazdığı bu yazıya polis aynı gün cevap verdi. 

Emniyet’in cevabı Hükümet-Cemaat kavgasının emniyetteki yansımalarını göstermesi açısından önemliydi. Zira emniyetteki görev değişiminden sonra görevi devralan yeni müdürler, soruşturmalara dair bütün evrakın silinmiş olduğunu gördüler.

Emniyet Müdürlüğü, soruşturmayı yürüten savcılara gönderdiği cevabi yazıda, ellerinde ‘25 Aralık soruşturmasına dair hiçbir bilgi ve belge’ bulunmadığını bildirdi. Görev yerleri değişen polislerin, giderken 25 Aralık soruşturmasına ait tüm bilgileri de yanlarında götürdükleri veya sistemden sildikleri belirlendi. Bu tür soruşturmalarda devlet kurumları arasındaki tüm yazışmaların bir nüshasının ilgili birimde bulunması gerekiyor. 

Al Jazeera’ya konuşan üst düzeyde bir polis kaynağı şu ifadeleri kullandı:

"Savcılığa bizden önceki dönemde ne teslim edilmişse edilmiştir. Biz  kendi birimimizden savcılığa ne teslim edildiğini dahi bilmiyoruz. Dolayısıyla savcılık yazısında 15 Aralık sonrası belgelerin imha talebiyle ilgili olarak ne yaptığımız ne yapabileceğimiz bir şey var.Durumu da savcılığa aynı gün gönderdiğimiz cevabi yazıda  ilettik"

17  Aralık’ta yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında ‘üstlerine haber vermeden’ operasyon yaptıkları gerekçesiyle İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde operasyonla ilgili müdür ve polisler görevden alınmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.