Sosyal Medya

Güncel

Kırım'ın yeni başbakanı:"Cumhurbaşkanımız Yanukoviç"

Kırım'ın yeni başbakanı Yanakoviç'i meşru cumhurbaşkanı olarak kabul ettiğini açıkladı.Düşünce Mektebi / Özel Haber

Devrim sonrası dengelerin değiştiği Ukrayna’da Kırım Özerk Cumhuriyetindeki siyasi kaos kurulacak yeni yönetim için en büyük sorun olma yolunda.

Dün gün içinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu’nun aldığı kararla Başbakan Anatoli Mogilov'u görevden alınmış, yerine de Sergey Aksyonov getirilmişti.

Yeni başbakan Sergey Aksyonov göreve gelir gelmez Rusya yanlısı çıkışlarıyla Kırım'ın geleceğinin nasıl şekilleneceğiyle ilgili ipuçları da vermeye başladı. Yeni başbakan  Ukrayna’dan kaçarak Rusya’ya sığınan devrik cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i Ukrayna’nın meşru cumhurbaşkanı olarak kabul ettiğini açıkladı.

Rusya’nın ‘Ria Novosti’ ajansının haberine göre Sergey Aksyonov gazetecilere verdiği açıklamada şu ifadeleri kullanmış: “Viktor Fyodoroviç Yanukoviç’i ülkenin meşru cumhurbaşkanı olarak kabul ediyoruz ve onun emirlerine uymaya devam edeceğiz”

Dün Kırım Parlamentosu öğleden sonra yaptığı toplantıda Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin statüsünün yeniden belirlenmesi için referanduma gitme kararı almıştı.Parlamentonun bu kararı  nüfusun % 60'nı oluşturan Ruslar tarafından sevinçle karşılanmıştı.Referandum kararından sonra Kırım'ın Rusya'ya bağlanabileceği ifade ediliyor. Kırım'da Rus nüfusu çoğunlukta. Yarımadanın geri kalanını ise %20 Ukraynalılar, %15'ini ise Kırım Türkleri oluşturuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.