Sosyal Medya

Coğrafyamız

Gazze Müftüsü el-Kehlut hayatını kaybetti

Gazze Müftüsü Şeyh Abdulkerim el-Kehlut’un 78 yaşında hayatını kaybettiği bildirildi.Gazze’deki Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Müftüsü Şeyh Abdulkerim el-Kehlut’un dün akşam saatlerinde hastalığına yenik düşerek vefat ettiği belirtildi.

Müftü Kehlut'un Gazze'nin merkezindeki El-Umari Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazına Başbakan İsmail Heniye’nin yanı sıra Filistin’deki çok sayıda hareketin temsilcileri de katıldı.

Şeyh Abdülkerim el-Kehlut kimdir?

Şeyh Abdulkerim el-Kehlut, halen İsrail sınırlarında bulunan Ni’ilya köyünde 15 Aralık 1935’te doğdu. 1948’de İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere karşı uygulamaya başladıkları şiddetten kaçarak, ailesiyle Gazze’ye sığındı.

Orta öğrenimini Mısır’daki El-Ezher Üniversitesi orta öğretim kısmında 1960’ta tamamlayan Kehlut, 1966’da Ezher Üniversitesi Şeriat ve Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1971’de başladığı Ezher’in Gazze’deki dini enstitüsünde şer'i ilimler ve dil öğretmenliği görevini 23 yıl sürdürdü. Buradaki öğretmenlik görevinin yanı sıra enstitünün fetva komisyonu sekreteri ve öğretmenleri seçme komisyonu üyeliği gibi birçok görevi üstlenirken, 1978’de Gazze’deki İslam Üniversitesi Şeriat Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak da atandı ve bu görevde de 18 yıl kaldı. 1994’te Gazze’deki Ezher Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine başlayan Kehlut, bu kurumda 4 yıl bulundu.

1967’den beri Vakıflar Bakanlığı’na bağlı olarak imamlık ve vaizlik gibi çeşitli görevleri de ifa eden Kehlut, 1994 ile 2006 yılları arasında Gazze’de müftülük yaptı.

2005 yılında, Filistin eski Devlet Başkanı Yasir Arafat’ın çıkardığı kararnameyle, Filistin’deki Ezher Enstitüleri dekanı seçildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.