Sosyal Medya

Coğrafyamız

Hocalı katliamı kurbanları anıldı

Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 22 yıl önce Ermenistan askerlerinin öldürdüğü 613 kişi İstanbul’da anıldı. Anma programına katliamda yakınları öldürülen Azeriler de katıldı.Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında, 26 Şubat 1992’de Ermenistan askerlerince öldürülen 613 kişi İstanbul’un Ortaköy Meydanı'nda anma programı düzenlendi. 

Avrupa Azerbaycan Topluluğu’nun (TEAS) organize ettiği anmada, Hocalı'da öldürülenler için katliamı anlatan belgesel film gösterildi.

Katliamda ailesini kaybeden Khzangül Amirova, olayın Azerbaycan'da yaşanan en büyük felaket olduğunu söyledi.

O zaman 8 yaşında olan Amirova, babası, annesi ve 5 yaşındaki kardeşinin öldürüldüğünü anlatarak, "Bizi bir yere götürdüler. Onlara ailemi görmek istediğimi söyledim. Sonra beni babamın yanına götürdüler. Babama, 'Azerbaycan Ermeni toprağıdır' de diyorlardı. Babam da 'Beni öldürseniz bile öz vatanımı size satmayacağım' dedi. Sonra babamı, üzerine benzin döküp yakarak öldürdüler" dedi. 

TEAS İstanbul Temsilcisi Rena Rzayeva da Hocalı'da çocukların ve insanların umutlarının da öldürüldüğünü vurgulayarak, "613 kişi öldürüldü. Geride kalanlar hâlâ olayların izlerini taşıyor. Bu katliamı unutmayalım" dedi. 

Konuşmaların ardından ölenlerin anısına, üzerinde katliamın tarihiyle birlikte, "Hocalı insanlık dramı, bizi unutmayın" yazan ve içerisinde özel bir ışıklandırma bulunan balonlar havaya bırakıldı.

22 yıl önceki katliam 

Sovyetler Birliği'nin dağılışı ve birliklerinin bölgeden çekilmesinin ardından Şubat 1992'de, Karabağ’daki Ermenistan askerleri, buradaki Azerilere karşı, savaş sonrasında, Azeri tarafınca 'etnik temizlik' olarak nitelendirilecek şiddete başvurdular. Bunun ilk uygulaması da Hocalı'da gerçekleşti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün olayı 'en kapsamlı sivil katliam' olarak niteliyor.

Azerbaycan kaynakları, Stepanakert/Hankendi'de konuşlu 366. Muhafız Motorize Alayı’nın yardımıyla yapılan katliamda, aralarında 106 kadın ve 83 çocuğun bulunduğu toplam 613 kişinin öldürüldüğünü ve 487 kişinin ise ağır yaralandığını belirtiyor. 7 bin kişilik bölge nüfusunun diğer bölümü ise dağlara kaçıp Azerbaycan'a sığınmak zorunda kaldı.

Azerbaycan'ın bu sayıyı yükselttiğini iddia eden Ermenistankaynakları ise, bu sayının 100’ün altında olduğunu savunuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.