Sosyal Medya

Dünya

Arnavutluk'ta hükümete protesto

Arnavutluk'un başkenti Tiran'da muhalefet yanlıları hükümeti protesto etti. Gerekçeleri, hükümetin yoksulluk ve işsizlik sorunlarıyla yeterince mücadele etmemesi.Arnavutluk'un başkenti Tiran'da, beş binden fazla muhalefet yanlısı Başbakan Edi Rama'nın hükümetine karşıtı protesto düzenledi.

Başbakanlık binası önünde düzenlenen protestoya, muhalefetteki Demokratik Parti'nin Genel Başkanı Lulzim Başa ve eski Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa da katıldı.

Arnavutluk'un farklı kentlerinden Tiran'a gelen protestocular, üzerinde 'Düzenbaz Rama', 'Rönesans yalan oldu', 'Avrupa gibi Arnavutluk istiyoruz' yazılı pankartlar taşıyarak hükümet ve Başbakan Rama aleyhine sloganlar attı.

'Bu, protestoların başlangıcı'

Muhalefet lideri Başa, eylemde yaptığı konuşmada, hükümetin ülkeyi gerilettiğini ve çağdaş Avrupa normlarından uzaklaştırdığını iddia etti.

Demokratik Parti mensuplarının, 20 Şubat 1991 tarihinde de alanlarda olduğunu hatırlatan Başa, "Ülkemiz 23 yıl aradan sonra tehlikeli bir kavşakta bulunuyor. Özgürlük, hür iradeyle seçme hakkı, demokrasi gibi değerler Rama ve Meta (Dışişleri Bakanı) tarafından yok ediliyor. Mevcut hükümetin göreve başladığı günden beri durum daha da kötüleşiyor. Gözlerinizi açın. Oligarşiye karşı barikat kuralım. Mafyanın devleti satmasına karşı duralım" şeklinde konuştu.

Başa, bügünkü eylem yürüyüşünü 'protesto kampanyasının' başlangıcı olarak değerlendirdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.